Teknoloji

YouTube’a Yapay Zeka Destekli Dublaj Özelliği Geldi! [Video]

Dünyanın en tanınmış çevrimiçi video platformu olan YouTube, 2023’ün başlarında hizmete girecek. bütün kullanıcılar için bir özellik yayınladı. Bu özellik sayesinde içerik üreticileri görsellere ulaşabilmektedir. dublaj yapabilirler . Hatta ünlü YouTuber MrBeast’in videolarını açarsanız bu videoları görebilirsiniz. Türkçe olarak izleyebilirsiniz.

Şimdi bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Google’ın iş geliştirme merkezi olarak bilinen Area 120’de faaliyet gösteren bir şirket, YouTube’u kullanıma açtı. Yapay zekadan güç alan yepyeni bir dublaj özelliği tasarladı. Şu anda birkaç dilde kullanılabilen özelliğin yerini gelecekte YouTube’un yerleşik dublaj özelliği alacak. değiştirebilirbenziyor

Tüm süreç dakikalar içinde tamamlanır.

“Aloud” isimli yapay zeka aracı, içerik üreticilerinin işini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Dakikalar içinde işlem tamamlanır. Aloud, görüntüyü derinlemesine analiz eder ve tüm sesleri analiz eder. metne dönüştürür . Yaratıcı bu metni okur ve isterse değiştirir. Yapay zeka metin üzerinden dublaj oluşturur. Geliştirici grup, ilerleyen dönemlerde metinlere ihtiyaç olmayacağını belirterek, sesin ve mimiklerinDublaj için yeterli olacağını söylüyor.

Şimdilik İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dublaj yapabilen yapay zeka aracı, 2024’te özellikle çok daha donanımlı olacak. Örneğin, orijinal sesin kullanılması. Bu özellik etkinleştirildiğinde, tüm içerik oluşturucular kendi sesleriyle dublaj oluşturabilecektir. Yani bir YouTuber, birkaç tıklamayla bütün dünyadakullanıcılara ulaşmak.

İşte Aloud ile dublajlanmış bir resim:

Not:Dublajı etkinleştirmek isteyen kullanıcının gösterge panelinin sağ alt kısmında ” Ayarlar“düğmesine ve ardından” düğmesine tıklamak müzik parçası” seçeneğini kullanarak dublaj seçmesi gerekiyor. Bu işlem YouTube’un 2023 yılı başında tanıttığı dublaj özelliği ile aynı şekilde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu