Haber

Rum tarafı 4 ülke ile hava savunma sistemi satın alacak

Fransız yapımı hava savunma sistemi Mistral 4 ülke tarafından satın alınacak.

Bu ülkelere GKRY de eklendi.

Paris yönetimi, Avrupalı ​​ortaklarını taşeronluk yerine kıtada üretilen eserlerden tedarik etmeye çağırıyor.

Fransız malı sistemden alacaklar

Söz konusu ülkeler listesinde Fransa, Belçika, Estonya ve Macaristan yer alıyor. Akdeniz’deki kapasitesini güçlendirmek isteyen GKRY ile Mistral’in ortak alımı için niyet mektubu imzaladılar.

Anlaşma, Fransa’nın bazı Avrupalı ​​müttefiklerini kıta dışından tedarik etmek yerine yerli ve “Avrupa yapımı” sistemler satın almaya ikna ettiğinin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Konuyla ilgili kaynaklar, mektubun, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından Avrupa’nın kıtadaki hava savunma yeteneklerini iyileştirme çabalarını koordine etmeyi amaçlayan Paris’teki bir savunma bakanları toplantısının başlangıcında imzalandığını söyledi.

500 milyon euroluk sipariş

Fransa Savunma Bakanlığı, ortak satın alma kapsamında yaklaşık 500 milyon avro bedelle 1000 adet Mistral hava savunma füzesi sipariş edebileceğini dün duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya’nın ABD ve İsrail’den hava savunma sistemleri satın alma arayışının aksine, Fransa’nın bazı AB müttefiklerini daha fazla iç savunma stratejisi düşünmeye ikna etmede ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Almanya’nın tutumu

Geçen Ekim ayında Almanya, kısmen ABD ve İsrail kaynaklı 14 NATO müttefiki ile sistem satın alma planını açıkladı.

Macron, Paris Air Show kapsamında yaklaşık 20 ülkenin katıldığı savunma toplantısında yaptığı konuşmada, “Hava savunmasına geçmek hata olur. Her şeyden önce stratejik.”dedi.

haber-gebze.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu