Ekonomi

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı ile ENAG’ın hesapladığı enflasyon oranı arasında büyük fark var.

Türkiye İstatistik Kurumu, Ekim ayında yıllık tüketici enflasyonunun yüzde 61,36 olduğunu açıkladı. ENAG’ın yaptığı hesaplamalara göre enflasyon yüzde 126,18. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 61,36 olduğunu açıkladı. Kurumun sayfasında paylaşılan verilere göre enflasyonda bir aylık artış yüzde 3,43 olarak kaydedildi:

TÜİK’in ayrıntılı açıklamasına göre son 12 ayda en yüksek fiyat artışı yüzde 94,12 ile restoran ve otellerde gerçekleşti. En düşük artışın yüzde 25,98 ile konut fiyatlarında kaydedildiği bildirildi.

Enflasyon hesaplaması yapılan 143 temel başlığın 15’inde fiyatlarda düşüş yaşanırken, 6 temel başlığın endeksinde değişiklik olmadığı, 122 temel başlığın endeksinde ise artış gözlemlendiği bildirildi. .

ENAG’ın enflasyon oranı yüzde 126,18

Enflasyon Çalışma Grubu’nun (ENAG) yaptığı hesaplamalara göre enflasyon, TÜİK’in açıkladığı rakamın iki katından fazla. ENAG’ın X hesabından yapılan paylaşımda TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 126,18, aylık bazda ise yüzde 5,09 arttığı belirtildi:

DW/ET,HT

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

haber-sariveliler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu