Haber

Rus bombardımanı: Ukrayna’da enerji hatlarında ağır zarar

Başkent Kiev ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinde Rusya’nın Çarşamba günü düzenlediği hücumlarda ortalarında hastanedeki bir bebeğin de bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Saldırılarda başşehrin altyapısının büyük ziyan gördüğünü söyleyen Kiev Belediye Lideri Vitali Kliçko,İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en zor kışı geçireceklerini söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Kliçko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sivil altyapıya ziyan vererek daha fazla Ukraynalı’yı mülteci konumuna düşürmekle suçladı. “Ama bu olmayacak” diyen Kliçko, Ukraynalıların hâlâ kararlı olduğunu ifade etti.


Başkent Kiev’in geniş bir kısmında elektrik yok Fotoğraf: VALENTYN OGIRENKO/REUTERS

Enerji santralleri çalışmıyor

Ukrayna Güç Bakanlığı da Kiev’in dışındaki başka bölgelerde de altyapının zarar gördüğünü açıkladı. Bakanlık Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, ülkenin geniş bir kesiminde altyapının zarar görmesi nedeniyle elektriklerin kesildiğini ve ısıtıcıların devre dışı kaldığını duyurdu. Enerji hatlarındaki zararın ağır olduğu vurgulanan açıklamada, onarımın zaman alacağı da belirtildi.


Ukrayna’da bugün düzenlenen hücumlarda bir hastane de vuruldu Fotoğraf: REUTERS

Saldırılar sonrası nükleer, hidrolik ve başka güç santrallerinin devre dışı kaldığına işaret eden Bakanlık, ülke genelinde kaç hanenin kesintilerden etkilendiğine ait ise bilgi vermedi.

Kliçko’nun açıklamasına göre başkent Kiev’de susuz kalan kent sakinlerinin sayısı 3 milyonu buluyor.

Enerji kıtlığının yaşandığı Ukrayna’da bir yandan da çok sayıda ısı odaları inşa ediliyor.

dpa/HS,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu