Haber

Fransa, Burkina Faso’daki vatandaşlarına muhtemel gösterilere karşı uyarıda bulundu

Fransa’nın Vagadugu Büyükelçiliği, cuma günü düzenlenebilecek Fransa karşıtı gösteriler nedeniyle harekete geçti.

Vagadugu Büyükelçisi Luc Hallade, personelinden, cuma günü düzenlenmesi olası Fransa karşıtı eylemler nedeniyle evden çalışmalarını istedi.

Başkent Vagadugu ve ülkenin ikinci büyük kenti Bobo-Dioulasso’daki Fransız şirketlere de tıpkı davette bulunan Hallade, ülkedeki Fransız okullarının ve Fransız Enstitüsünün de cuma günü kapalı olacağını kaydetti.

Büyükelçi Hallade, Fransız vatandaşlarına da mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Darbeyle sürat kazanan Fransız zıddı eylemler

Burkina Faso’da 30 Eylül’de yaşanan askeri darbenin akabinde devrik önder Paul-Henri Damiba’nın Fransız büyükelçiliğine sığındığı savları sokakları karıştırmıştı.

İddiaların akabinde Fransız büyükelçiliği etrafında toplanan göstericiler, Fransa tersi sloganlar atarak binaya girmeye çalışmıştı. Elçiliğe giremeyen göstericiler, binanın giriş kısmını ateşe vermişti.

Fransız büyükelçiliği, o tarihten bu yana halkın girişine kapatılmış ve etrafındaki güvenlik tedbirleri artırılmıştı.

18 Kasım’da düzenlenen şovda de büyükelçilik önünde toplanan protestocular, Fransa tersi sloganlar atmış, elçilik binasına taş ve sopalarla saldırmaya çalışmıştı.

Avrupa Birliğinin (AB) Burkina Faso Delegasyonu tarafından Burkina Faso Dışişleri Bakanlığına hitaben yazılan mektupta, kelam konusu şovlar sırasında güvenlik güçlerinin gereken tepkisi göstermediği belirtilmişti.

Gösterilerin ardından Burkina Faso hükümeti, halkı sükunete davet etmiş ve ülkedeki yabancı diplomatların dokunulmazlıkları konusundaki kural ve unsurlardan “sapılmayacağını” vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu