Teknoloji

OpenAI, Minecraft Oynaması İçin Bir Yapay Zeka Eğitti

Özellikle yazılan cümleleri görsellere dönüştüren Dall-E ile dikkatleri üzerine çeken OpenAI’ın çok sayıda yapay zeka ve makine öğrenmesi temelli projesi bulunuyor. Bu projelerden birinde yapay zeka, internetteki oynanış görüntülerini izleyerek Minecraft oynamayı öğrendi. 

Çıkalı neredeyse 10 yıl olmuş bir sandbox oyununda yapay zekanın bir şeyler inşa edebilecek hale gelmesi birinci bakışta çok da kıymetli bir şeymiş üzere gözükmüyor olsa da, aslında bize kimi kıymetli gerçekleri sunuyor.

Yapay zeka Minecraft oynayabilir mi?

Minecraft, insanların yaratıcılığını çok farklı hallerde tetikleyebilen bir oyun. Oyun içinde bir bilgisayar inşa edip o bilgisayarda Minecraft oynayabilen beşerler var. Bu da oyunun bize ne kadar sınırsız bir dünya sunduğunu gösteriyor. OpenAI yapay zekası da bu özgürlükten ve oyunun getirdiği özgürlükten yararlanacak yapay zekasını eğitmek için oyuncuların görüntülerinden yararlanıyor. Sonuç, Minecraft’ı oynamayı öğrenip başarılı olan bir yapay zeka oluyor. 70 bin saatlik oynanış görüntüsü ile eğitilen yapay zeka, aslında makine öğrenmesinin gözlemleme ve taklit etme açısından ne kadar düzgün düzeye geldiğini gösteriyor. 

Normal koşullar altında yapay zekayı gözetimli olarak eğitebilmek çok önemli işgücü gerektiriyor. Bu işgücü, görüntülerdeki ve görsellerdeki yapıların etiketlenmesine ve yapay zekanın neyin ne olduğunu anlayabilmesini sağlamaya yarıyor. OpenAI takımının bu sorunu aşmak için kullandığı metot olan Görüntü Pre-Training (VPT) ise bu iş yükünü önemli oranda azaltmaya yarıyor. 2000 saatlik görüntüyü etiketleyen OpenAI takımı, bir öteki yapay zekaya 30 bin saatlik görüntüyü etiketlettirerek süreci hızlandırıp kolaylaştırıyor. 

Bu çalışma görüntülerle yapay zekaları eğitmenin ne kadar tesirli olabileceğini gösteriyor. YouTube üzere platformlarda yer alan görüntüler, yapay zekaları binlerce farklı çalışma için özelleştirebilmenin yolunu açmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu