Haber

İngiltere’de ‘protesto’ yasakları: Yüzü kapatmak suç sayılacak

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Ceza Adaleti Tasarısı’nın yasalaşmasının ardından protestolar sırasında yapılan bazı eylemlerin kabahat sayılacağı açıklandı. Buna göre protestolar sırasında yüzü kapatmak, havai fişek yakmak veya savaş anıtlarına tırmanmak gibi eylemler suç sayılacak.

Tasarıya göre, savaş anıtlarına tırmanmak ‘milli kahramanlara saygısızlık’ sayılacak ve 3 aya kadar hapis veya 1000 sterlin (yaklaşık 38 bin 500 TL) para cezasıyla cezalandırılacak. İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Protesto demokrasinin temelidir. Ancak bu, milli kahramanlarımıza saygısızlık etmek, çalışkan insanları rahatsız etmek anlamına gelmez” dedi.

‘HİÇBİR KORUYUCU YÜZÜNÜ ÖRTEREK ADALETTEN KAÇAMAZ’

Tasarı kapsamında protestolar sırasında havai fişek veya işaret fişeği yakılması da yasaklanacak, yasağın ihlal edilmesi halinde 1000 £ para cezası uygulanabilecek. İçişleri Bakanlığı da eylemler sırasında yüzün herhangi bir cisimle kapatılmasının kimliğin gizlenmesi anlamına geleceğini vurgulayarak, “Hiçbir protestocu yüzünü kapatarak adaletten kaçamaz. Bu yüzden bunları yasaklıyoruz. “Suçlulara 1000 £’a kadar para cezası ve bir aya kadar hapis cezası verilebilir” dedi.

İçişleri Bakanlığı, protesto amacıyla yolların kapatılmasının veya kişilerin kendilerini anıt veya heykellere zincirlemesinin de yasak kapsamında hata sayılacağını belirtti. Bakanlık konuyla ilgili açıklama yaptı: “Yolları kapatanlar veya kendilerini anıtlara kilitleyenler, artık protestoyu yasal bir mazeret olarak kovuşturmadan kaçınmak için kullanamayacak.”

(DIŞ HABER SERVİSİ)

haber-kulp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu