Ekonomi

Bitcoin’in Nasdaq ile haftalık korelasyonu 2 yıldır ilk kez negatife döndü

Investing.com – BitcoinEkim ayının ikinci yarısında yükselişini hızlandırırken bu hafta 34.000 dolar bandındaki yükseliş ivmesine ara verdi.

Kripto piyasalarına hakim olan Bitcoin, son dönemde yükseliş ivmesinde olan teknoloji yüklü endekstir. Nasdaq ile korelasyonunda önemli bir değişiklik oldu. Bitcoin ile Nasdaq arasındaki pozitif bağ, Nisan 2023’ten bu yana ayrışma yolunda ilerlerken, Eylül ayındaki kısmi yükselişin ardından Ekim ayında negatife döndü.

Bitcoin son iki haftada yüzde 30’a yakın yükseliş yaşarken, Nasdaq endeksi de aynı dönemde yüzde 5 düşüş yaşadı. Bu durum Bitcoin ile teknoloji yüklü pay arasındaki korelasyonun son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Şu anda haftalık korelasyon -0,31 olarak görülüyor ve bu da Bitcoin’in hisse piyasasının ters yönünde hareket etmeye başladığını gösteriyor.

Son aylarda yaşanan gelişmelere göre, hisse senedi piyasaları makroekonomik belirsizlik ortamında baskı altında kalmayı sürdürürken, jeopolitik risklerden de etkileniyor. Ancak jeopolitik risklerin zirvede olduğu bir ortamda Bitcoin, kendi iç dinamiklerindeki olumlu etkilerle yükselişini sürdürüyor. altın Güvenli liman rolünü üstlenmeye başladı. Bu durum kripto varlıkların çok yönlü bir yatırım aracı olma özelliğini bir kez daha ortaya koydu. Bitcoin, küresel piyasalarda risklerin çeşitlendirilmediği bir ortamda hisse senedi piyasalarıyla aynı yönde hareket etme eğiliminde olduğundan, klasik piyasaları baskılayan zorlukların arttığı dönemlerde bir kaçış varlığı olarak kabul edilmeye devam ediyor.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin bugün öğle saatlerinde 34.500 dolara kadar gerçek bir yükseliş kaydettikten sonra ABD işlem saatlerine girerken 34.100 dolar bandına geriledi. En büyük kripto para, geçtiğimiz hafta ortalama 34.500 dolar seviyesinde dirençle karşılaşırken, 34.000 dolardan desteklenmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu