Haber

AK Partili kadınlar ‘şiddete karşı’ Bursa’dan seslendi

BURSA (İGFA) – AK Parti Bursa Vilayet Başkanlığında gerçekleştirilen basın toplantısına AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Teşkilat Lideri, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, Vilayet yürütme ve idare kolları üyeleri ile bayan kolları teşkilat mensupları katıldı.

AK Parti Bursa Vilayet Bayan Kolları Lideri Emel Gözükara Durmaz, AK Parti’nin 5,5 milyon bayan üyesi, 600 bine yakın istekli teşkilat mensubuyla güçlü bir bayan hareketi olduğunu belirtti.

Kadın Kolları olarak, bayan odaklı siyaset ve uygulamaların takipçisi olmalarının yanı sıra bayana yönelik şiddetin önlenmesi ve yaptırımların artırılması için de var güçleri ile çalıştıklarını söz eden Gözükara Durmaz, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle bu konudaki kararlılığımızı bir daha vurgulamak, hükümetlerimiz tarafından atılan adımları bir kez daha hatırlatmak istedik. Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir. Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı üzere bayana şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kere daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu şuurla hareket ediyor, her fırsatta lisana getiriyoruz. Tek bir bayana yönelik şiddete daha tahammülümüz yok” dedi.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİK

Kadına yönelik şiddetin, sırf bayan oldukları için uygulanan yahut bayanları etkileyen, bayanın insan hakları ihlaline yol açan her türlü tavır ve davranış olduğuna işaret eden Emel Gözükara Durmaz, “Apaçık söylüyoruz ki, bu bahiste asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha birinci seçim beyannamemizde de söz ettik.2003 yılında aile mahkemelerini biz kurduk.2004 yılında Anayasa’ya bayanlar ve erkekler eşit haklara sahiptir hususunu biz getirdik.2005 yılında Türk Ceza Kanunu ile ‘töre’ ve ‘namus’ nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış hata kapsamına aldık, TCK’da aile içi şiddet ve cinsel cürüm tarifini biz yaptık.2010 yılında kadın-erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirerek ‘pozitif ayrımcılık’ unsurunu Anayasa’da düzenledik” diye konuştu.

Gözükara Durmaz, bayan ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz aksiyonlarını önlemek üzere kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri KADES (Kadın Acil Destek) Taşınabilir Uygulamasını hayata geçirdiklerini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu