Teknoloji

Zuckerberg’in serveti eridi: Metaverse çöküyor mu?

Geçtiğimiz yıl Facebook Connect 2021’de metaverse dünyasını tanıtan Zuckerberg’in şirketi, ismini de Facebook’tan Meta’ya çevirdi. Lakin, şirket yaz sonu açıklanan mali bilançosuna nazaran son yılların en düşük düzeyini gördü.

4’TE 1 ORANINDA DEĞER KAYBETTİ

shiftdelete.net’ten Ramazan Erdinç’in haberine nazaran şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse projesine verdiği ehemmiyet Meta’da büyük kayıplara neden oldu. Şirket, çıkış yolları arıyor. Metaverse yatırımcıları da projeye olan inançlarını kaybetmiş durumda. Şirket, yaz devrinde yaklaşık dörtte bir oranında bedel kaybı yaşadı. Zuckerberg, çalışanlarına şu sözlerle seslendi:

“Metaverse gibi uzun vadeli fırsatlar hakkında çok konuşuyoruz, ancak gerçek şu ki, ticari mesajlaşma muhtemelen işimizin bir sonraki büyük ayağı olacak. WhatsApp ve Messenger’dan daha fazla para kazanmak için çalışacağız.”

Meta’nın WhatsApp ve Messenger platformlarından nasıl para kazanacağına ait net bir bilgi verilmedi. Lakin değerli kaynaklar şirketin reklam sistemine gideceğini belirtiyor. Ayrıyeten, WhatsApp’ta fiyatlı abonelik katmanı da uygulanabilir.

Zuckerberg, bu yıla 125 milyar dolarlık ferdî servetiyle başlarken, Meta data tabanına yapılan büyük yatırımlar ve kullanıcılardaki düşüş nedeniyle Meta’nın net gelirinin düşmesinin akabinde servetinin yarısından fazlasını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu