Haber

Yeni shake için uyarı! Gerginlikte artış var… Hatalarda hareketlilik…

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Arda Özacar, daha önce 10 ili etkileyen deprem bölgesi ile ilgili çok çalışma yaptıklarını söyledi.

Doç. Özacar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonucunda Doğu Anadolu Fay hattı üzerindeki Amanos segmentinin 521 yılında, Pazarcık segmentinin ise 1513 yılında daha önce kırıldığını belirtiyor. k, “Bu bize Doğu Anadolu Fay hattı üzerindeki Amanos ve Pazarcık segmentlerinin uzun süredir kırılmadığını gösterdi. Maalesef Doğu Anadolu Fay hattı üzerindeki Amanos ve Pazarcık segmentleri bu depremle kırıldı. Bu iki kesimin ortasında hem kuzeyde hem de kuzeyde başlayan depremin, “Güney cephede de etkisi olmuş gibi görünüyor. Ama bunu söylemek için çok erken.”söz konusu.

’24 SAATTE 2 DEPREM ÇOK ORTAK OLUŞMUYOR’

Depremin özellikle ilgi çekici olduğu noktalardan birinin de gün içinde aynı şekilde tetiklenmesi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr Özacar, “Doğu Anadolu Fay hattında tetiklenen kısım, kuzeyde Sürgü fayı denilen başka bir fay segmentini tetikledi. 24 saat içinde tetiklenmesi çok yaygın değil. Ancak bunun bir örneği geçenlerde Kaliforniya’da yaşandı. Orada da var. , bir haftada iki arıza. “Arıza bozuldu. Ancak, oradaki depremler daha küçük ölçekliydi. Burada önce 7.7 sonra 7.6 büyüklüğünde çok büyük depremler yaşadık. Bu anlamda sonraki şokların yoğunluğunu Kandilli’nin Savrun-Surgü ve Pazarcık-Amanos segmentlerindeki verilerinde görebilirsiniz.”dedi.

‘STRESİN ARTIŞI ŞİDDETLE MÜMKÜN’

Doç. Dr. Özacar, depremlerin diğer fayları etkileyip etkilemeyeceği konusunda da çalıştıklarını belirtti. “Bu, statik gerilme seviyelerinin, yani komşu faylardaki gerilme seviyelerinin depremden sonra arttığını ve artabileceğini gösteriyor. Temblor’dan gelen harita, statik gerilmenin arttığı bölgeleri de özellikle sıcak renklerde, yani kırmızı ve koyu turuncu olarak gösteriyor. Bu modelde ikinci depremin olduğu Savrun-Kaydırıcı Fayın bulunduğu bölümde statik gerilme seviyesi artar.Ayrıca diğer faylarda dinamik olarak sürtünmede azalma olduğu, sistemi salladığınızda (yer sarsıntısı) En son 3. yüzyılda kırılan ve 1408 yılında kırılan Ölüdeniz Fayı’nda (Hatay’ın güneyi) gerilimin artmasına neden olması kuvvetle muhtemeldir. hattı, Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan Malatya fay sınırıdır.Gerginlik biriktirip biriktirmediği incelenecektir.Halkımız bu anlamda dikkat etmektedir.Olmak zorundadır.Büyük bir sarsıntı olmasa bile. tetikleyicinin bir sonucu olarak, genel olarak yaklaşık kural, artçı sarsıntıların ana sarsıntının 1 logaritmik büyüklüğünde meydana gelebileceğidir. Bu, 7,7 büyüklüğündeki bir sarsıntının artçı şoklarının bile 6,8 veya 7 büyüklüğünde olabileceği anlamına gelir, bu nedenle bunların mutlaka hasarlı binalarda olmaması gerekir. Gereklidir, kendilerine ayrılan yerlerde kalmalarını özellikle tavsiye ederiz.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu