Ekonomi

Uzmanlar Ekonomide Alınan Yeni Kararların Etkisiyle 2. El Otomobil Talebinde Azalma Bekliyor

Uzmanlar, ekonomide alınan yeni kararların da etkisiyle önümüzdeki aylarda ikinci el otomobil talebinde düşüş bekliyor.

Quick Finans tarafından yayınlanan 2. El Otomobil Raporu’nun Temmuz 2023 yeni sayısında sektördeki trendler paylaşıldı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan raporda satış adetleri, fiyat trendleri ve satış hızındaki değişimler değerlendirildi. Bahse ilişkin görüşlerini paylaşan Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ, “Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla toplam 342 bin araç el değiştirdi. Yüzde 8 artış görüyoruz. Hem Ticaret Bakanlığı’nın hem de yeni ekonomi yönetiminin aldığı yeni kararlar ve finansmana erişimde artan zorluklar sonucunda ikinci el otomobil talebinde azalma olacağını tahmin ediyoruz. Noterlerde sıfır kilometre araçlarda 6 ay sonu ve 6 bin kilometre satış yapılmaması uygulamasıyla birlikte ikinci el araç satışlarında ticari hedefli trend azalabilir.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası kurlarda yaşanan artışın fiyatlara yansımasını değerlendiren Karadağ, “Haziran ayının prestijiyle birlikte 2. el otomobil fiyat artışı, finansmana erişimdeki güçlüklerin de katkısıyla döviz kurlarındaki artışın gerisinde kaldı. tüm bu gelişmeler, talepteki yavaşlama ve araç satışlarının uzaması bu duruma yol açıyor. Buna bir de eklenince bir yatırım aracı olarak 2. el otomobilin parlaklığı azalmaya başladı” dedi.

2. el otomobil pazarında yaş gruplarına göre satışlara bakıldığında daha çok eski araçların tercih edildiğini belirten Karadağ, “Temmuz ayında satılan araçların yüzde 61’i 7 yaş üstü, yüzde 26’sı ise 7 yaş üstü araçlar. 15 yaşında.Rakamlar bu yıl 15 yaşında olduklarını söylüyor.7 yaş üstü araçların 1 milyon kez el değiştirdiğini gösteriyor.Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 750 bin idi. el değişimi 7-15 yaş aralığı ile 2,2 milyonu geçiyor.7 yaş ve üzerinin toplam satışlar içindeki payı yüzde 67.Buradaki en değerli değişiklik 15 yaş üstü araçların araç içindeki payının olduğunu düşünüyoruz. 2022 başına göre yüzde 65 arttı.

Rapora göre Temmuz ayında ikinci el otomobil pazarında toplam 342 bin araç el değiştirdi. Segment bazında değerlendirildiğinde ise satılan araçların yarısı C segmentinde yer alırken, onu sırasıyla B segmenti ve D segmenti izledi. Temmuz ayında tüm segmentlerde ortalama satış süresi artarak ortalama 50 günü aştı. Geçen yılın aynı döneminde bu süre ortalama 31 gündü. Haziran ayına göre Temmuz ayında araçların ortalama satış süresi 4 gün arttı. Segment bazında tüm segmentlerde yavaşlama gözlenirken, satış oranı en çok A ve B segmentlerinde azaldı. – ANKARA

goreleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu