Teknoloji

Ultrason Teknikleriyle Sperm Oranının Arttırılabileceği Ortaya Çıktı

Çocuk sahibi olabilmek için gerekli bazı koşullar vardır. Bu koşullardan biri senin spermin belli bir hareket kabiliyetine sahip olmalarıdır. Yeni bir araştırma, ultrason yardımıyla sperm hareketliliğinin %266’ya kadar artırılabileceğini kanıtladı. Bu çalışmayla yumurta döllenme oranının artması bekleniyor.

Sperm hareketliliğinde 2,5 kattan fazla artış

Amerikan İleri Bilim Derneği (AAAS)çatısı altında gerçekleştirilen Ali Vefaie Liderliğini yaptığı projede, dışarıdan yardımla üremede ultrasonun oynayabileceği rol ön plana çıktı. Tek hücre çalışması adı verilen yöntemde her bir sperm, ultrason tekniğiyle destekleniyordu. Çalışma sonucunda sperm hareketliliği önemli ölçüde arttı. Mikroakışkan damlama adı verilen teknikle test edilen spermler, çocuk sahibi olmak isteyenler için büyük umut sunuyor.

Geliştirilen teknikle spermin hareket hızı artmakla kalmadı, aktif değil sperm hücreleri de harekete geçti. Bu değerli keşifle birlikte spermin mikroskobik dünyası hakkındaki bilgilerimiz arttı ve gelecekteki tedavilerin yapılarının önemli ölçüde değişebileceği ortaya çıktı.

Araştırmacılar bu durumu mitokondri faaliyetlerinde Güçlendirilmiş çocuk doğurma faaliyetleri için mekanoterapinin değerli olabileceğini belirtmektedirler. Bu teknikler hem vücut bütünlüğünün bozulmasını önleyecek hem de maliyetleri daha da düşürecektir. Vafaie ve grubu, çalışmanın sonuçları konusunda oldukça umutlu olduklarını söylüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu