Teknoloji

Tüm Yeşil Pasaportlar Hususi Pasaportlara Dönüştürülebilir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm yeşil pasaport sahiplerinin pasaportlarının muhtasar pasaporta dönüştürülebileceğini açıkladı. eğer sebebin ülke olarak yeşil pasaport tedbirini aştık.belirtilmiş.

Türkiye’de pasaportlar dört farklı renkte düzenlenir ve her rengin kendi amacı vardır. yeşil pasaportlar; Kamu görevlileri, gazeteciler, öğrenciler gibi makul gruplar için verilirken, özel pasaportlar daha spesifik bir kullanım içinmal sahibi.

Süleyman Soylu’nun bahisle ilgili yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Yeşil pasaport sorunu var” diyen Soylu, “Yeşil pasaport sorunu var. Diğer noktalarda ise ilişkilerde özellikle diplomatik ziyaretlerde özellikle kurum ziyaretlerinde elimizi güçlendiren bir süreç.

Ve bu yeşil pasaportun da belli bir boyutu var. Yani dünyanın bize biçtiği bariz bir ölçü var. Bu ölçüyü aşmak üzereyiz. O yüzden aştık diyebiliriz. Bu konu Dışişleri Bakanlığımız tarafından sürekli eleştiriliyor. Demek istediğim, sen bunu aştın. Allah göstermesin böyle bir durumla karşılaşabiliriz. Tüm yeşil pasaportlar, özel pasaportlara dönebilir.

Ama bu konuda sorumluluğumu aldım. Bir çalışma yapacağımı söylemek isterim. Olağan da var. Yani gri pasaport ile kendi işiniz için yurt dışına seyahat etme imkanına sahipsiniz. Devlet bunu yapmanızı reddetmeyecektir.”

Yeşil pasaport ile Hususi pasaport arasındaki fark nedir?

Yeşil pasaport, kamu görevlileri, milletvekilleri, hakimler, savcılar, güvenlik güçleri mensupları ile bazı meslek gruplarına verilmektedir. Bu pasaport türü, sahibine diğer pasaport sahiplerine göre bazı ayrıcalıklar sağlamaktadır. Örneğin, bazı ülkelerde vize daha kolayVeya bazı ülkelerde vizeden muaf olabilirsiniz.

Özel pasaport ise yurt dışında bulunan Türk vatandaşları, işadamları, sporcular, sanatkârlar, basın mensupları, öğrenciler ve diğer bazı özel durumlarda verilmektedir. Bu pasaport türü de sahibine yeşil pasaport gibi bazı ayrıcalıklar sağlamaktadır. Bu değil yeşil pasaport kadar kapsamlı değilbazı ülkeler ise vizeden muaf olma hakkına sahip değildir.

Her iki pasaport türü de sahiplerine bazı avantajlar sağlasa da asıl amaçları farklıdır. Yeşil pasaport daha çok devlet görevlilerinin yurtdışındaki görevlerini yerine getirmeleri için düzenlenirken, Hususi Pasaport daha geniş bir kitleye hitap etmekte ve yurtdışı seyahatleri için düzenlenmektedir.

haber-arguvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu