Haber

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’yı onaylamasına yaklaşıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO karargahında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bayram Begay ile bir araya geldi.

Jens Stoltenberg, Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onaylama sürecine ilişkin soruyu yanıtlarken, iki ülkenin NATO üyeliğinin kendisi için öncelik olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz ay Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki müzakereleri yeniden başlatma konusunda anlaştıklarını hatırlatan Stoltenberg, görüşmenin bu hafta Brüksel’de yapılacağını ve Temmuz ayında imzalanan üçlü muhtıranın uygulanmasına odaklanacaklarını söyledi.

Stoltenberg İsveç’e gidiyor

Stoltenberg, bugün İsveç’i ziyaret edeceğini, kısa bir süre önce Macaristan’dan bir heyetin İsveç’e giderek bir rapor hazırladıklarını ve bu raporda katılım protokollerinin onaylanmasının önerildiğini söyledi.

“Daha gidecek çok yolumuz var ama ilerleme kaydediyoruz.”Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO tarihindeki en hızlı katılım sürecinde olduklarını söyledi.

Stoltenberg, 30 üye ülkeden Türkiye ve Macaristan’ın henüz katılımı onaylamadığını hatırlattı. “Macar parlamentosu onay planını bu ayın sonuna doğru açıkladı. Macaristan’ın İsveç heyeti de olumlu bir açıklama yaptı. İlerleme kaydediyoruz ve Macaristan’ın onayına yaklaşıyoruz.”dedi.

“NATO, Batı Balkanlar’ın istikrarını destekliyor”

Jens Stoltenberg, Arnavutluk’un değerli bir müttefik olduğunu, NATO’nun misyonlarına katkı sağladığını, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya verilen desteğe katkı sağladığını ve NATO’nun da Arnavutluk’un güvenliğini desteklediğini söyledi.

Batı Balkanlar’ın NATO için stratejik önemine vurgu yapan Stoltenberg, şöyle devam etti:

KFOR’un Kosova’daki barışı koruma misyonunun değeri ve Saraybosna ve Belgrad’daki bürolarımız da dahil olmak üzere NATO’nun bölgedeki varlığının değeri üzerinde anlaştık. Bosna Hersek’in savunma kapasitesini güçlendirmek için de desteğimizi artırıyoruz. Belgrad ile Priştine arasında AB tarafından kolaylaştırılan diyalog çerçevesinde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşılıyorum. İnşallah önümüzdeki haftalarda yapıcı çalışmalar yapılır. NATO, Batı Balkanlar’ın istikrarını ve güvenliğini güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bu bahiste Arnavutluk’un desteğine güvenebileceğimizi biliyoruz.

Cumhurbaşkanı Begay, NATO’nun genişlemesinin kaçınılmaz olduğunu, bu nedenle İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerinin gerekli olduğunu da söyledi.

Batı Balkanlar’ın karmaşık güvenlik gelişmelerine sahne olduğuna dikkati çeken Begay, Rusya’nın NATO’nun yanı sıra Batı Balkanlar için de tehdit oluşturduğuna değindi.

Sırbistan ve Kosova Arasında Diyalog

Begay, geçtiğimiz aylarda Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ettiklerini belirterek, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyaloğun devam etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kosova’nın Avrupa-Atlantik ailesine entegrasyon vizyonuna sahip olduğunu belirten Begay, AB’nin Kosova ile Sırbistan arasındaki bağları normalleştirme planını bulduklarını, NATO’nun KFOR ile birlikte bölgede bulunmasını bir başarı örneği olarak gördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu