Ekonomi

Musk’ın beyin çipi projesi insan denemeleri için onay aldı

Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink, insanlar üzerinde test edilecek beyin çipi projesi için FDA onayı aldığını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Neuralink sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, FDA’nın beyin çipi projesine onay vermesi “bir gün birçok kişiye yardımcı olmasını sağlayacak önemli bir adım” olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği sayesinde onay aldığı, deneysel adım için başvuru için gerekli bilgilendirmenin yapılacağı belirtildi.

Söz konusu proje ile Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesini ve engellilerin yaşam kalitesinin artırılmasını hedefliyor.

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayıp cihazlara aktardığı kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar, Neuralink’in beyin implantlarının beklenen teknik ve güvenlik dalgalanmaları dikkate alınarak daha dikkatli ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu