Haber

Macron, Çin’in Hint-Pasifik’teki faaliyetlerine karşı işbirliği çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ada ülkesi Vanuatu Cumhuriyeti’ne yaptığı resmi ziyarette Çin’in Hint-Pasifik’te artan faaliyetlerine değinerek, “yeni emperyalizme” karşı bölge ülkeleriyle işbirliği mesajı verdi.

Hint-Pasifik’teki resmi temaslarını sürdüren Macron, ilk resmi ziyaretini Pasifik Okyanusu’nun güneyinde 80 adayı kapsayan 300 bin nüfuslu Vanuatu’ya yaptı.

Fransız basınına göre Macron, burada yaptığı konuşmada Çin’in bölgede artan ekonomik faaliyetlerine ve nüfuzuna atıfta bulunarak, “dış müdahalenin çeşitlendiğini” ve “yeni bir emperyalizm”in ortaya çıktığını, bu “güç algısının” ortaya çıktığını ifade etti. ” bölge ülkelerinin egemenliği için “tehdit” oluşturmaktadır.

Macron, Fransa’nın Hint-Pasifik stratejisindeki “önceliğinin” işbirliği yapan ülkelerin “bağımsızlık ve egemenliğini korumak” olduğunu vurguladı.

Bölgeyi sıklıkla etkileyen doğal afetlerle mücadelede takviye sağlayacağını da belirten Macron, Fransa’nın ülkelerin kalkınmasına katkı sağlayacağını söyledi.

İklim değişikliği ile mücadelede ilk adımlar atıldı

Fransa ve Vanuatu’nun iklim değişikliğiyle mücadelede ortak adımlar atabileceğine işaret eden Macron, savunmasız toplum ve ülkelere katkı sağlamak için kullanılan kaynakların artırılması çağrısında bulundu.

Macron ayrıca yeşil enerjiye geçiş, okyanuslardaki biyoçeşitliliğin korunması ve fosil yakıtlardan kaçınılmasına öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

narliderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu