Sağlık

Kekik suyu nasıl tüketilir, faydaları ve zararları nelerdir? Kekik suyu boğaza iyi gelir mi?

Kendine has kokusu ve aromasıyla kekik, mutfaklarda her öğünde ve sofrada hızla yerini alıyor. Kekik bitkisinden elde edilen kekik suyu sağlığa faydalarıyla ilgi odağı oluyor. Olumlu etkileri saymakla bitmeyen kekik suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Peki kekik suyu nasıl tüketilir? Faydaları ve zararları nelerdir?

KEKİK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  • Antioksidan özelliği ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  • Hücreleri yenileme özelliği sayesinde yaşlanmayı tersine çevirir ve kırışıklıkları önler.

  • Antiseptik özelliği sayesinde açık yaralara da uygulanabilmektedir.

  • Mikroplardan kurtulmaya yardımcı olur.

  • Gargara olarak kullanılabilen kekik suyu boğaz enfeksiyonunu önler ve ağız sağlığına yardımcı olur.

  • Kekik suyu sindirim sistemini korur.

  • Mide soğukluğu, hazımsızlık ve bağırsak sorunlarında anında etkilidir.

  • Kekik suyu yağ yakım hızını arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

KEKİK SUYUNUN ZARARLARI

Aşırı tüketim durumunda birçok kayıp meydana gelebilir. Tansiyon problemi olan bireyler kekik suyunu tüketirken dikkatli olmalıdır çünkü kekik suyunun tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin kekik suyunu içmemeleri gerekmektedir.

Düzenli olarak ilaç kullananların kekik suyunu kullanırken mutlaka hekimlerine danışması gerekmektedir. Kekik suyunu tüketmeden önce uzmanlardan yardım almak sağlığın korunmasında faydalı olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile tüketimine dikkat edilmelidir.

KEKİK SUYU NASIL TÜKETİLİR?

Kekik suyunun nasıl elde edileceğini merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle iki bardak suyu kaynatın. Daha sonra iki çay kaşığı kuru kekik ekleyin ve kekiğin sıcak suda demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 10 dakikada demlenen kekik suyunu süzerek tüketebilirsiniz. Bu formda taze olarak hazırlayarak günlük kekik suyu tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Kekik suyunun uygun olduğu birçok durum vardır. Bunlardan biri de kekik suyunun cilde olan faydalarıdır. Kekik suyuyla cildi temizleyerek cildi arındırmak mümkündür. Dışarıdan yüze yapışan makyaj kalıntıları, yağ ve kirler kekik suyu ile tamamen temizlenir. Cilt nemlenir ve rahatlar.

Kekik suyunun tüm olumlu etkilerini görebilmemiz için buharından damıtılması çok değerlidir.

KEKİK SUYU BOĞAZA İYİ GELİR Mİ?

Solunum yollarını rahatlatmak için de kullanılan kekik suyunun bu etkisinden yararlanmak için boğaz şikayetleri başladığında ılık bir bardak kekik çayı ile rahatlama yaşayabilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı şikayetleri için yatmadan önce tüketildiğinde boğazı yumuşatarak sabaha daha az şikayetle uyanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu