Ekonomi

İzmir Urla enginara doydu

İZMİR (İGFA) –Uluslararası Urla Enginar Festivali, bu yıl ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketleri nedeniyle Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantlarla “Urla Enginar Günleri” adıyla 3 gün boyunca dolu dolu geçti.

Üç gün süren şenlikte, stant açılışları ve atölye çalışmaları ile İzmirliler ve İzmir’e gelen misafirler enginar lezzetine doydu. Urla Enginar Günleri’nde Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantlar enginar üreticilerine ücretsiz olarak verildi. Urla’nın ünlü şefleri, Yarımada’nın simge eserlerinden enginarın tanıtımı için Tarihi Malgaca Çarşısı’nda oluşturulan mutfaklarda üç gün boyunca enginardan çeşitli lezzetler yarattı.

Urla Beğendik Abi Şef Handan Kaygusuzer ve Urla Şafak Restoran Şefi İsmet Gecikmiş, atölye katılımcılarına enginar yemeklerinin tanımlarını ve enginar yemeklerinin nasıl pişirileceğine dair değerli ipuçlarını anlattı. Urla Sofra Gönüllüleri; Emine Molavalı, Gülin Öztürk, Derya Çağan Orhunbilge ve Yücel Şengezer sakız enginarı ve diğer enginar çeşitleri hakkında değerli bilgiler verdiler. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri Z. Aleyna Kıral, Doğu Kaan Başaran, Mert Ege ve İEÜ Öğretim Üyesi Aypar Satı enginarın lezzetli tanımlarını halkımızla buluşturdu.

Urla’ya gidenler, farklı lezzetlere sahip enginar yemeklerinin yapımını öğrenip tatma fırsatı buldu. Urla Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan tezgahlarda, ilçenin üretici ve hanımları el işlerini ve yemeklerini sundu. Urla Enginar Günlerinde enginarlar sinema filmi gösterimleri ile anlatılırken, enginar temalı söyleşilerle de vatandaşlar buluştu. Ayrıca Urla Fotoğraf Gönüllüleri Derneği tarafından 28 Nisan’da açılan “Taze Enginar Bulundu” standı 4 Mayıs’a kadar Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Urla Belediye Başkanı V. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla Enginar Günleri’nde ilk günden son güne üreticinin yanında oldu. Enginar Günlerinin son gününde stantları ziyaret ederek enginar üreticilerine hayırlı işler ve bol kazançlar dileyen Başkan Dayanç, Enginar Günlerinde desteklerinden dolayı esnaf, üretici ve vatandaşlara teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu