Haber

İstanbul’daki terör saldırısının faili 4 ay önce geldiği kentte tekstilde çalışarak kamufle olmuş

İstanbul’daki terör saldırısını gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır’ın, 4 ay evvel kentte geldiği, kamufle olmak için dokumacılık atölyesinde çalıştığı belirlendi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde dün yaşanan 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı terör örgütü PKK/PYD/ YPG’nin talimatıyla gerçekleştirilen hücuma ait emniyet güçlerinin çalışması sürüyor.

Ekiplerin yaptığı çalışmada, İstiklal Caddesi’ne bombayı bırakan ve gece saatlerinde Küçükçekmece’de saklandığı adreste yakalanarak gözaltına alınan Ahlam Albashır’ın, yaklaşık 4 ay önce B. isimli bir şüpheliyle İstanbul’a geldiği ve Esenler’de Suriye uyruklu 2 kişinin yaşadığı evde kaldığı belirlendi.

Teknik takibe takılmamak için dijital yollarla iletişim kurmaktan kaçınan Albashır ve beraberindeki şüphelinin 4 ay süreyle kamufle olmak amacıyla bir tekstil atölyesinde çalıştıkları tespit edildi.

Yakalandıktan sonra sorgusunda PKK/PYD/YPG tarafından özel istihbarat ajanı olarak yetiştirildiğini söyleyen Albashır’ın, aksiyon talimatını Aynularab’daki terör örgütü merkezinden aldığı, İstanbul’da kamufle olduğu 4 ay boyunca da terör örgütü merkeziyle irtibatın, konutunda kaldıkları öbür şüpheliler üzerinden sağlandığı anlaşıldı.

Olay günü Aynularab’daki merkezden verilen ve evinde kaldığı şüpheliler tarafından kendisine iletilen talimatla harekete geçen şüphelinin, B. isimli şüpheliyle Beyoğlu’na geldiği, bombayı yerleştirdiği bankta bir müddet oturduğu, vakit ayarlı olduğu bedellendirilen bombanın patlamasına kısa bir müddet kala oradan uzaklaştığı belirlendi.

Saldırıdan sonra infaz edilmesi talimatı verildi

Polis takımlarının, hücumun öncesinde ya da çabucak sonrasında Albashır’dan ayrıldığı ve olay yerinden kaçtığını değerlendiren B. isimli şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, gözaltına alınan bazı şüphelilerin sorgusunda, saldırının talimatını veren terör örgütünün Aynularab’daki??????? merkezinin ayrıyeten saldırgan Ahlam Albashır’ı yasa dışı yollarla Yunanistan’a kaçırmaları ve orada infaz etmeleri tarafında buyruk verdiği ortaya çıktı.

Saldırgan Albashır ile olayla ilgili gözaltına alınan 45 şüphelinin emniyetteki süreçleri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu