Haber

İSKİ’de Olası Deprem Hazırlıkları Sürüyor. Zafiyet Analizi Çalışmaları Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İşletmesi (İSKİ), yer bilimcisi Prof. Dr. Naci Görür danışmanlığında olabilecek en büyük sarsıntıya karşı yürüttüğü “Hassasiyet Analizi Çalışmalarını” tamamladı. İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Deprem ülkemizin gerçeğidir. İstanbul için bu gerçeği göz önünde bulundurarak bilimin tüm imkanlarını kullanıyoruz ve olası depremlere karşı şehrimizin en az düzeyde etkilenmesi için tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. Olumsuz senaryolar.”

İBB’den yapılan açıklamaya göre; İSKİ, olası bir depreme karşı İstanbul’un içme suyu ve atıksu altyapısını güçlendirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Avrupa Yakası’ndaki tüm yapıların kırılganlık analizleri tamamlandı. İSKİ ve İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları A.Ş. (İSTON) yöneticileri, Deprem İzleme ve Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, İstanbul Avrupa Yakası’nda İSKİ’ye bağlı isale hatları, kollektörler, terfi istasyonları, depolar, içme suyu ve atıksu arıtma tesislerinde beklenen Marmara depreminde hasarın boyutu tek tek incelendi.

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün danışmanlığında olabilecek en büyük depreme karşı yürütülen “Hassasiyet Analizi Çalışmaları” tamamlandı. ‘Hassasiyet Analiz Raporu’na göre, içme suyu altyapı sistemlerinde meydana gelmesi muhtemel en şiddetli depremde dahi zarar görmemesi için iletim hatlarına esnek borular çekilecek. Atıksu altyapısında betonarme yapıların revizyonu için İSTON ile koordineli çalışmalar devam etmektedir.

İSKİ’nin depo, tanıtım merkezleri, hizmet binaları ve tüm üst yapılarının deprem risk analizleri de tamamlandı.

“OLASI DEPREMLERE KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ŞİMDİ ALDIK”

Olası bir İstanbul depremine karşı İSKİ’nin aldığı tedbirlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, şunları söyledi:

“Deprem ülkemizin gerçeğidir. İstanbul için bu gerçeği göz önünde bulundurarak bilimin tüm imkanlarını kullanıyor ve olası olumsuz senaryolara karşı şehrimizin en az düzeyde etkilenmesi için şimdiden tedbirler alıyoruz. İSKİ olarak İstanbul Vizyonu; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu, depreme olan duyarlılığını belirterek, “Proje çerçevesinde su ve atıksu altyapımızı güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurumumuzun ve hemşerilerimizin mümkünse depremden etkilenmemesi için var gücümüzle çalışıyoruz.”

baglarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu