Haber

Hazine, Maliye ve Dışişleri bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulu’nda.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Enflasyonla mücadele yok. Enflasyon maalesef diğer ülkelerde olduğu gibi mücadelenin ilk adımı ya da ilk hedefi değil.” söz konusu.

CHP’li milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Hazine, Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarının 2023 bütçelerini değerlendirdi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Meclis’te “6 yaşındaki kız çocuğu istismarı” tezlerinde hemfikir olan tüm grupların değerine işaret ederek, “Aslında siyasete pek çok konu karıştırılmamalı. Bu tür olayları kutuplaşmış siyasete. Bu güzel bir örnekti ama keşke yapabilseydim. Keşke diğer konulardaki sorunları günlük siyasete alet etmeden çözebilsek.” dedi.

Bülent Kuşoğlu, yıllardır Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçelerinde, gerek Genel Kurul’da gerekse Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sıkıntıdan söz ettiklerini ancak her yıl bir önceki yıla göre daha fazla sorunla karşılaştıklarını öne sürdü.

Enflasyonun geçen yıla göre kat kat arttığını söyleyen Kuşoğlu, “Geçen yıl bu zamanlar yüzde 19’lardaydı. Bugün resmi rakamlara göre yüzde 80’lerin üzerine çıktı. Enflasyonla mücadele edilmiyor. Enflasyon diğer ülkelerde olduğu gibi mücadelenin ilk adımı, ilk hedefi maalesef öyle değil.Öte yandan anaparadan daha fazla faiz ödüyoruz.Kamu borcu geçen yıla göre yüzde 41 arttı. ayrıca OECD listelerinde gri listede yer alan bir Hazine ve Maliye Bakanlığı.” terimleri kullandı.

“Millete vaad ettiğiniz gelirin yarısını bile veremediniz”

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak da siyasette amaç ve vizyon belirlemenin yeterli olmadığını, eylem ve marifet gerektiğini, bunlar olmadığı takdirde vizyonun hayalden ibaret kalacağını ifade etti.

Vaat ettikleri hedeflere ulaşamayan ve millete olan bağlılıklarını yerine getiremeyen siyasetçilerin ya özür dileyerek koltuktan ayrıldığını ya da milleti oyalamaya ve yanıltmaya çalıştığını belirten Öztrak, şunları kaydetti:

“AK Parti Genel Başkanı yıllardır millete ‘2023 hedeflerini’ anlattı. Bu hedeflere ulaşmak için yıllarca halktan oy istedi. Oyları peşin aldı ve sözleri milletin kredi kartına yazdırdı. Bugün 2023 bütçesini konuşuyoruz, doğruyu söyleme vakti geldi.2023’e sadece 19 gün kaldı.Şimdi bu milletin kürsüsünden soruyoruz: Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alacağınıza söz verdiniz. Türkiye bırakın ilk 10’u, ilk 20 ekonomi liginden düşmenin eşiğinde Bu nasıl bir beceriksizlik, ‘Yapacağız’ dediniz, ne olacak? bugün konuştuğumuz bütçede yazan gelirin amacı ne 867 milyar dolar vaad ettiğiniz gelirin yarısını bile millete veremediniz bu tamamen beceriksizliktir.

2023’e kadar kişi başı geliri 25 bin dolara çıkartma sözü verdiniz. Bu söz millete verildiğinde Türkiye’de kişi başına düşen gelir 11 bin 289 dolardı. Şimdi önümüze çıkan programda ‘2023’te kişi başına düşen gelir en fazla 10 bin 71 dolar olacak’ yazıyor. 2011’de AK Parti Genel Başkanı, 2023’te enflasyonu ve faizleri kalıcı olarak düşük ve tek haneli rakamlara indirme sözünü millete verdi. Ancak 2023’e bir ay kala TÜİK’in telafi enflasyon rakamlarına rağmen üretici enflasyonu yüzde 136, tüketici enflasyonu yüzde 84 oldu. AK Parti iktidara geldiğinde üretici enflasyonunun yüzde 31, tüketici enflasyonunun yüzde 30 olduğu ortaya çıktı.”

“Hükümetin uzun vadeli dış politika planları yok”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 6 yaşındaki bir çocuğun istismar edildiği iddialarına atıfta bulunarak, “Onbinlerce vatandaşımız tweet attığı için hapse girerken, bu menfur olayın faillerinin hala serbestçe dolaşabilmesine lanet ediyorum. Yüzlerce masum insan siyasi davalarda ifşa ediliyor.” dedi.

Hükümetin dış politikasını eleştiren Çakırözer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Suriye’de taraf tutmayın, Mısır’la barışın” şeklinde haklı uyarılarda bulunduğunu belirterek, “Biz gidersek bu muhalefet Türkiye’nin çıkarlarını koruyamaz” dedi. söz konusu.

Bu ülkelerle ilişkilerin normalleştiğine dikkati çeken Çakırözer, “Çıkarlarımızı koruyarak mı yoksa diz çökerek mi düzeltiyorsunuz? Bunun hesabını millete verin. Mesela ‘Darbenin finansörü Birleşik Arap Emirlikleri’ dediniz. .’ Bizim hakkımız değil mi Nasıl normalleştirdiniz Özür dilediler mi İstanbul’un ortasında gazeteci kesenlere sarılıyor musunuz Özür dilediler mi Hayır o zaman hangi yüz neyi normalleştirmeli? sözlerini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, dünyada sağlık, ekonomi ve küresel ticaret alanında büyük bir dönüşüm yaşandığını belirtti.

Türkiye’nin dört bir yanında ve dünyanın farklı yerlerinde yaşanan savaşlara vurgu yapan Emre, “Ülkemizin bu koşullarda yaşadığı en büyük talihsizlik ve en büyük zorluk, dış politika alanında hiçbir ilkesi, değeri olmayan bir güç manzarasının varlığıdır. ve tek bildiği iktidarda kalmak için adım atmak.Uzun vadeli bir politika planları yok.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’nın varlığının tartışmalı bir konu olduğunu savunan Emre, “Türkiye’de dış politikanın en büyük sorunu kurumsallaşma, Türkiye’de kurum kalmadı. Tek bildikleri bütün politikalarının içeride kaldığı. Erdoğan iktidarda. Tüm dış politika sürecinin kişiselleştirildiği bir dönemdeyiz. Her şeyden önce Türkiye Dışişleri Bakanı’nın gerçekle hiçbir ilgisi yok.” değerlendirmesini yaptı.

İktidar kanadından, “Türkiye insan hakları konusunda dünyaya örnek oluyor, bütün dünya bize gıpta ile bakıyor.” Açıklamalar şeklinde açıklamalar yapıldığını vurgulayan Emre, bunun gerçekleri yansıtmadığını, bu dönemde Türkiye’nin tarihinde ilk kez Avrupa Konseyi denetim sürecine dahil edildiğini kaydetti.

Emre, “Sizin döneminizde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulamadığı için Avrupa Konseyi’nde Türkiye ile ilgili bir ihlal süreci başlatıldı. insan hakları.’ Olaya böyle baktıkları için mi Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi kontrol altına alıyorlar? Olaya böyle baktıkları için mi Türkiye için bir ihlal prosedürü başlatıyorlar? Türkiye’nin dış politika tarihinde böyle bir rezalet bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin ilerlemesi için 35 faslın tamamlanması gerektiğini savunarak, 2016’dan bu yana tek fasıl açılmadığını, hatta 16 fasıl geri çekildiğini savundu.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu