Haber

Güney Afrika elektrik krizi nedeniyle ulusal felaket ilan etmeye hazırlanıyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hükümet, ülkedeki elektrik krizi nedeniyle ulusal afet durumu ilan etmeye hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) Ulusal Yürütme Komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, parti üyelerinin Güney Afrika’da yaşanan elektrik krizi nedeniyle “ulusal felaket durumu” ilan etme konusunda anlaştığını duyurdu.

Ramaphosa, hükümetin normal kurallar çerçevesinde 18-24 ay ortasına kadar çözmeyi planladığı krizin çok daha erken çözülmesi için ulusal afet ilan edilmesi çağrılarını desteklediğini söyledi.

Ulusal afet beyannamesi için yasal gerekliliklerin yerine getirildiğini ve kabinenin yetkilerin kapsamını belirlemek için çalıştığını kaydeden Ramaphosa, ulusal afet beyannamesi ile elektrik krizinin analizinin üstesinden gelmek için gerekli araçlara sahip olmayı mümkün kılacağını söyledi.

Hükümetin yarınki kabine toplantısında ulusal afet durumu ilan etmesi bekleniyor.

Güney Afrika’da elektrik krizi

Afrika’da elektriğe erişimin en yüksek olduğu Güney Afrika, eskiyen altyapı nedeniyle son aylarda günde 12 saate varan kesintilerle ciddi bir elektrik krizi yaşıyor.

Bu kesintiler kıtanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Güney Afrika ekonomisini sarsmaya devam ederken, 1994 yılından bu yana iktidarda olan ANC’nin popülaritesini kaybetmesine neden oluyor.

Bir nükleer enerji üreticisi olan Güney Afrika, elektrik üretiminin yüzde 80’den fazlasını kömüre dayalı elektrik santrallerinden karşılıyor. Ülke dünyanın önde gelen kömür üreticileri arasında yer almaktadır.

haberkarahalli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu