Ekonomi

Gram altın 1.983 liradan işlem görüyor

Güne düşüşle başlayan gram altın, 1.983 liradan işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 320 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 530 liradan satılıyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Dün altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,36 artışla 1987 liradan tamamladı. Yeni güne değer kaybıyla başlayan altının gram fiyatı, 10.15 itibarıyla yüzde 0,2 düşüşle 1983 liraya geriledi. Bire bir dakikaların prestijiyle çeyrek altın 3 bin 320 liraya, cumhuriyet altını ise 13 bin 530 liraya satıldı.

Küresel piyasalarda dolar endeksindeki yükselişin baskıladığı altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,3 değer kaybıyla 2.048 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Bu yıl faiz indirimine başlaması beklenen büyük merkez bankalarının bu tür indirimlere ne zaman başlayacağına dair belirsizliklerin emtia fiyatlarını etkilediğini belirten analistler, Kızıldeniz’deki gelişmelerin de yatırımcıların odağında olduğunu belirtti. . Analistler, haftanın geri kalanında ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olacağını, banka yetkililerinin açıklamalarının Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımlara dair ipuçları arayacağını belirtti. .

Öte yandan para piyasalarında Fed’in Ocak ayında politika faizinde değişiklik yapmayacağı kesinleşirken, bankanın Mart toplantısında faizi 25 baz puan indirme ihtimali fiyatlanıyor yüzde 70’te.

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeksi ve ABD’de New York Fed imalat endeksi verilerinin takip edileceğini, teknik açıdan ise 2 bin 60 Altının ons fiyatı ise 2 bin 80 dolar seviyesinde direnç gösteriyor. 2 bin 40 ve 2 bin 20 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu belirtti.

haber-belen.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu