Ekonomi

Gilead, Dünya Hepatit Günü’nde “Hepsi Karaciğer İçin” Bağış Programını başlattı

Dünya Hepatit Günü’nde Gilead Türkiye, Türkiye’de karaciğer sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan küresel Gilead Karaciğer İçin Her Şey “ALL4LIVER 2023” bağış programını başlattığını duyurdu. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, viral hepatiti 2030 yılına kadar ortadan kaldırmayı amaçlayan bağış programına Gilead Bağış Portalı aracılığıyla başvurabilecek.

Viral hepatit, bugün hala küresel sağlık için değerli bir tehdit olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2017 yılında yayınladığı ilk küresel hepatit raporunda, 2015 yılında 1.34 milyon kişinin viral hepatit enfeksiyonuna bağlı sorunlardan öldüğünü açıklamıştır. Buna göre Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olarak viral hepatitin ortadan kaldırılması çağrısında bulundu.

Gilead ilk olarak 2021’de piyasaya sürüldü. Gilead ALL4LIVERBağış programı ile Dünya Sağlık Örgütü’nün hepatitin 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olmaktan çıkarılması amacıyla yaptığı çalışmalara hız vermeyi hedefliyor. Bu kapsamda viral hepatitlerin ortadan kaldırılmasına yönelik projeler, tasarladığı küresel bağış programı ile desteklenecek. ‘ihtiyaçlara odaklanarak ve birlikte gelişerek sağlıklı toplumlar inşa etmek’ temasıyla.

Viral hepatit dahil karaciğer hastalıklarıyla mücadele eden bireyler için tedaviler geliştiren Gilead, bu yılki bağış programı kapsamında; Bölgesel sağlık politikalarında viral hepatit tedavisine öncelik veren projelerin desteklenmesi ile sağlık okuryazarlığının artırılması, test ve tedaviye erişimin iyileştirilmesi ve viral hepatitin eradikasyonu hedeflenmektedir.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’nde başlattıkları bağış kampanyası hakkında Gilead Medikal Direktörü Dr. Serhan Love, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı çerçevesinde ülkemizde Viral Hepatit farkındalığı, korunma, yüksek riskli grupların taranması ve tedaviye erişim gibi konularda öncelikler belirlenmiş ve programı yürürlüğe girdi. Gilead olarak “ALL4LIVER” programı ile tüm dünyada değerli bir sağlık sorunu olan viral hepatitler için testlerin bulunmasını ve karaciğer hastalığı ile yaşayan herkese aynı doğrultuda daha sağlıklı bir gelecek sunmayı hedefliyoruz. Ülkemizde yürürlükte olan denetim programı Hep birlikte karaciğer sağlığını geliştirmeyi ve viral hepatiti 2030 yılına kadar ortadan kaldırma hedefini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyoruz.” söz konusu. Dr. Serhan Aşk,Gilead’in 2007’den bu yana Türkiye’de yaşamı tehdit eden hastalıklara yönelik yenilikçi tedaviler sunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Köklü mirasımızla branş lideri olduğumuz hepatit alanında yerli üretime öncelik veriyoruz; Toplumsal farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ilaca erişimin en kritik olduğu hastalıklardan biri olarak tanımlanan hepatit için yenilikçi ilaçlarımızı ülkemizde üretmeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. 2023 yılının prestiji ile hepatit B alanında klinik araştırma ve çalışmalar yapmak üzere 2015 yılında kurduğumuz 5 merkezin yanı sıra onkoloji alanında araştırma yapan ve yürüten yeni merkezler olması ülkemiz için büyük bir başarıdır. , hematoloji ve HIV. 10 yıldır bilimsel fikirleri desteklemek amacıyla yürüttüğümüz Hayata Geçen Fikirler programımızla HIV, hepatit B ve hepatit C gibi alanlarda 900 bin dolarlık destek sağladık. Gilead Türkiye olarak, ülkemizdeki araştırmacıları ve sivil toplum kuruluşlarını yenilikçi fikirlerini hayata geçirmeleri için desteklemeyi önemsiyoruz.”

 

ALL4LIVER Bağış Programı Hakkında

2021’de Gilead, viral hepatite karşı mücadelede yerel toplulukları desteklemek ve güçlendirmek için tasarlanmış, yılda iki kez düzenlenen ALL4LIVER Bağış Programını başlattı. ALL4LIVER programı, DSÖ’nün viral hepatiti 2030 yılına kadar bir halk sağlığı tehdidi olarak ortadan kaldırma hedefine yönelik olarak yerel topluluklar tarafından başlatılan projeleri desteklemeyi amaçlamaktadır. Bu yılki program, sağlık okuryazarlığını artırmaya odaklanan projeleri destekleyerek, erişime yönelik tutumları uyumlu hale getirerek viral hepatitin ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır. test ve tedaviye ve viral hepatiti bölgedeki sağlık politikası gündeminin merkezine yerleştirmeye. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, 30 Eylül 2023’e kadar Gilead Bağış portalı aracılığıyla programa başvurabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu