Haber

Gazeteci Elif Akkuş tahliye oldu

TRT muhabiri olarak görev yapan ve anonim bir X hesabında yapılan paylaşımların kaynağı olduğu gerekçesiyle açılan soruşturma kapsamında 20 Ekim’de tutuklanan gazeteci Elif Akkuş tahliye oldu. Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanan Akkuş’un avukatı Hüseyin Ersöz, tahliyeyi sosyal medya hesabından duyurdu.

Ne oldu?

25 yıldır TRT’de çalışan Elif Akkuş, 20 Nisan’da hiçbir gerekçe gösterilmeden açığa alındı. Akkuş, üç aylık “görevden uzaklaştırma tedbiri”nin ardından TRT binasına alınmadı. Akkuş, Ankara 25. İdare Mahkemesi’ne dava açarak konuya ilişkin hukuki süreç başlattı.

Bu süreçte Elif Akkuş’un avukatı Ersöz de üç aylık uzaklaştırmanın bittiğini ancak müvekkilinin TRT binasından içeri alınmadığını ve dilekçelerine yanıt verilmediğini söyledi. Akkuş, 16 Ekim’de Ankara’da gözaltına alındı.

Akkuş daha sonra hastalık öyküsü de göz önüne alınarak, tansiyon değerlerinin düşürülememesi ve “hayati tehlikesinin bulunması” nedeniyle Medicana International Ankara Hastanesi’nde “Koroner Yoğun Bakım Ünitesi”ne yatırıldı. Tedavi gördüğü esnada ifadesi alınan Akkuş’un gözaltı işlemi sonlandı. Bu sabah (20 Ekim) yatırıldığı hastaneden taburcu edilen Akkuş, ifade vermek üzere Ankara Adliyesi’ne gitti. Akkuş hakkında gözaltı kararı olmamasına rağmen, savcının talimatına istinaden polisler kendisine eşlik etti. Savcılık Elif Akkuş’u, tutuklanması talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Mahkeme heyeti Akkuş’un tutuklanmasına karar verdi.

(HABER MERKEZİ)

haberyunak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu