Ekonomi

G20’de uzlaşma yok, ortak açıklama yok

Hindistan’ın ev sahipliğinde iki gün süren toplantıların ardından nihai bildiri yerine sonuç belgesi ve G20 Dönem Başkanlığı özeti yayınlandı.

Nihai belgede, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomi üzerinde daha da olumsuz bir etkiye tanık olduğu belirtilirken, birçok G20 üyesinin Ukrayna’daki savaşı şiddetle kınadığı ancak farklı görüşler ve görüşler olduğu kaydedildi. durum ve yaptırımlar hakkında farklı görüşler.

G20’nin güvenlik sorunlarının çözüleceği bir forum olmadığının kabul edildiği sonuç bildirisinde, güvenlik sorunlarının küresel ekonomi için değerli sonuçları olabileceği vurgulandı.

Çin ve Rusya’dan çağrı

Sonuç belgesinde, Çin ve Rusya’nın savaşın “insanların çok büyük ıstırabına” neden olduğu noktalara itiraz ettiği belirtildi ve “küresel ekonomideki mevcut kırılganlıkların şiddetlenmesine” atıfta bulunuldu.

Ekonomide belirsizlik sürüyor

Küresel ekonomik büyümenin uzun vadeli ortalamanın altında kaldığını ve sistematik olmadığını belirten nihai belgede, “Görünüme ilişkin belirsizlik yüksek olmaya devam ediyor” denildi. kelime kullanıldı.

Büyümeyi teşvik etmek, eşitsizlikleri azaltmak ve makroekonomik ve finansal istikrarı korumak için iyi ayarlanmış nakit, mali ve yapısal politikalara ihtiyaç vardır; borç kırılganlıkları, sürekli yüksek enflasyon ve küresel finansal koşullarda önemli ölçüde sıkılaşma nedeniyle risk istikrarının aşağı yönde devam ettiğine işaret ederek, jeoekonomik gerilimleri kötüleştiriyor. muhtaç olduğu bildirildi.

Belge, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki borç kırılganlıklarını etkin, kapsamlı ve sistematik bir şekilde ele almanın değerini vurguladı.

Kripto varlıklarındaki riskler izleniyor

Kripto varlık ekosistemindeki hızlı gelişmelerin risklerinin yakından takip edilmeye devam edildiğinin belirtildiği nihai belgede, küresel olarak adil, sürdürülebilir ve çağdaş bir uluslararası vergi sistemi için işbirliğini sürdürme taahhüdünün gereklilikleri doğrultusunda kaydedildiği kaydedildi. 21. yüzyıl tekrarlandı.

Nihai belgede, iklim değişikliğinin fiziksel etkilerinin makroekonomik maliyetlerinin de önemli olduğu belirtilirken, bu konudaki eylemsizliğin maliyetinin sistematik ve adil iklim dönüşümünün maliyetinden önemli ölçüde ağır bastığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu