Haber

Erdoğan: Yeni anayasayı milletimize getirene kadar çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz (2)

‘TÜRKİYE ÇOK İYİ BİR ANAYASAYI HAK EDİYOR’

Her ülkenin kendi tarihine, siyasi, sosyal ve kültürel yapısına ve ihtiyaçlarına göre farklı bir anayasal süreçten geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin anayasal tarihi 200 yıla ulaşıyor. Cumhuriyet döneminde de çeşitli anayasal tecrübelerimiz oldu. Ancak, 27 Mayıs 1960’tan bu yana ne yazık ki Anayasalarımız o tarihten bu yana darbeci yönetimler tarafından şekillendirilip uygulamaya konuldu.Anayasa’nın darbe ortamında yapılan referandumla kabul edilmiş olması arkasındaki sıkıntılı tabloyu değiştirmiyor.Ancak Türkiye gibi 2000 yıllık bir devlet geleneğine, coğrafyasında bin yıllık bir hakimiyete, ilk asra ulaşmış bir Cumhuriyet tecrübesine ve 73 yıllık bir demokrasi tecrübesine sahiptir. “Çok uygun bir anayasaya sahip bir ülke, çok uygun bir anayasayı hak eder, “dedi.

Anayasaların değişmez metinler olmadığına işaret eden Erdoğan, “Şunu iyi bilelim. Mesela Amerikan anayasası 236 yılda 27 kez değişmesine rağmen hâlâ ülkenin ihtiyacını karşılayabiliyor. Öyle ülkeler de var ki, böyle ülkeler var.” İngiltere gibi anayasal devletler ama yazılı bir anayasaları yok. Kağıt üzerinde de çok güzel metinler var.” “Anayasal anayasaları olan ancak demokrasiden, hukukun üstünlüğünden uzak uygulamalarla kararların alındığı ülkeler de var. Medeniyet tarihimiz anayasal tecrübe açısından çok ama çok zengindir.”

‘YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ OLDUĞU BİR GERÇEKTİR’

Milli Mücadele’nin meşru temelini oluşturan anayasanın 1921’de yapıldığını, daha sonra gelen 1924, 1960 ve 1982 Anayasalarının da kendi dönemlerine ilişkin ayrı hikayeleri olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bugün bizim görevimiz yazmaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin sahip olduğu bu derin bilgi birikiminin kendi hikâyesi.” gelecek nesillere en büyük mirası bırakmaktır. Dünyanın teknolojiden iklime her alanda olduğu gibi siyasal ve toplumsal yapılarda da köklü bir değişime sahne olduğu bir çağda yaşıyoruz. Böyle bir dönemde Türkiye Yüzyılı iddiamızı gerçekleştirmek için sadece altyapımızı güçlendirmek ve vizyonumuzu genişletmek yeterli değil. Bütün bunlar doğrultusunda geçmiş tecrübelerden yola çıkarak geleceğin hedeflerini bütünleştiren yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Bizi darbe anayasasının gölgesinden kurtaracak olması bile yeni anayasa çalışmalarını değerli kılmaya yetiyor. Elbette yeni anayasa metni ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını sihirli bir değnek gibi değiştirecek ve Türkiye’yi tek vücut haline getirecek. Burayı bir masal diyarına çevirmeyecek. “Ancak milletin ortak değerlerini, ülkenin ortak geleceğini, devletin bekasını, halkın doğuştan gelen hak ve özgürlüklerini, siyasi aktörlerin uzlaşmasını kapsayan yeni anayasanın, Kısacası tüm bunlar hiçbir şüpheye yer bırakmayacak bir meşruiyet temelinde Türkiye’ye çok şey katacaktır.”

‘ÜLKEMİZİN HEDEFLERİNE UYGUN BİR METİN İHTİYACIMIZ VAR’

Erdoğan, bazı kavramların anayasada sıklıkla yer almasının ülke ve toplum hayatında aynı anlamı taşıdığı veya aynı anlama geldiği anlamına gelmediğini belirterek, “Aslında bazı kavramlara en az atıf yapılıyor. Temel hak ve özgürlükler, ekonomik ve sosyal haklar gibi konular bu konuda en ileri sayılan ülkelerin anayasalarında yer alıyor, bu başlıklara en çok atıfların sorunlu coğrafyalarda yapıldığı görülüyor. Önemli olan, anayasaları çağdaş dünyanın hoş kavramlarıyla süslemek değil, bu metinlerin ruhuna uygun yönetim ve uygulamaları ortaya koymaktır.Anayasa metinlerinin kısa mı uzun mu olduğu bu bağlamda değerlendirilmelidir.Her sistem bu çerçevede değerlendirilmelidir. onu yürütecek kişiler tarafından değerlendirilir.Anlayışına ve biçimine göre somut uygulamalara dönüşür.Bizim görevimiz sistemi mümkün olan en güçlü, en gerçekçi ve en sürdürülebilir biçimde kurmaktır. Türkiye’nin demokrasi ve hukuk pratiği, kısa metinlerin bürokratik oligarşi tarafından istismar edilebileceğini, uzun metinlerin ise siyasi ve toplumsal dönüşümün önünü açabileceğini söylüyor. Tıkanabilir. Dolayısıyla milletimizin dünyaya ve hayata bakış açısına, ülkemizin tecrübe ve hedeflerine uygun, üslubuyla, ruhuyla, hacmiyle uyumlu bir anayasa metnine ihtiyacımız var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu