Haber

Dünyadan Beyoğlu’ndaki patlamaya ilişkin taziye mesajları

Şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybettiği 81 yaralıdan 39’unun tedavilerinin akabinde taburcu olduğu açıklandı.

Meydana gelen patlama dünyanın da gündeminde. Birçok devlet büyüğünden ve çeşitli mercilerden baş sıhhati iletileri geldi.

Gelen taziye iletilerinden kimileri şu biçimde:

Aliyev: “Kardeş Türkiye halkına kendi adıma ve Azerbaycan halkı adına derin taziyelerimi sunuyorum”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mektubu gönderdi.

Mektupta, “İstanbul’un merkezinde gerçekleştirilen hain bir patlama sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı haberi bizi derinden sarstı. Meydana gelen facia ile ilgili olarak size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türkiye halkına kendi adıma ve Azerbaycan halkı ismine derin taziyelerimi sunuyor, yaralılara şifa diliyorum” denildi.


Pakistan: “Kardeş Türkiye halkına en derin taziyelerimizi iletiyoruz”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif yaptığı açıklamada, “Pakistan hükümeti ve halkı, hayatlarını kaybeden kardeş Türkiye halkına en derin taziyelerini iletiyor ve yaralıların bir an evvel güzelleşmesi için dua ediyor” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto Zerdari ise, söz konusu patlama nedeniyle “derin üzüntü duyduğunu” ve Pakistan’ın Türk halkıyla “tam dayanışma” içinde olduğunu aktardı.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky toplumsal medya hesabından İstanbul’daki patlamayla ait Türkçe ve Ukraynaca taziye iletisi yayınladı.

Mahmud Abbas: “Filistin’in Türkiye’ye desteği tam

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, İstanbul’daki patlamayla ilgili Türkiye’ye taziyelerini sundu.

Abbas, saldırıyı kınayarak Filistin’in Türkiye’ye takviyesinin tam olduğunu belitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve bilhassa hücumda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten taziyelerini ileten Abbas, yaralılara ise acil şifa diledi.


Zelensky: “Dost Türk halkının acısı bizim acımızdır

Zelensky, dedi.

Macron: “Türk halkı kalbinden, İstanbul’dan saldırıya uğradı”

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da Türkçe bir taziye bildirisi paylaşarak, “Milletimiz için oldukça anlamlı olan bu günde, tam da 13 Kasım 2015 tarihinde hayatını kaybedenleri anarken, Türk halkı kalbinden, İstanbul’dan, saldırıya uğradı. Türk insanına mesajımız : acınızı paylaşıyoruz. Başımiz sağ olsun. Terörle mücadelede yanınızdayız.” tabirlerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da olayla ilgili taziye bildirisi yayınladı.

Bakanlık toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Çok sayıda can kaybına yol açan İstanbul’daki bombalı saldırının ardından Türkiye’ye ve saldırıda hayatını kaybeden kurbanların ailelerine en içten taziyelerimizi sunarız. Fransa terörizme karşı Türkiye ile dayanışma içindedir” denildi.

Miçotakis: “Türkiye’deki menfur saldırı haberiyle şok oldum ve üzüldüm

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, Türkiye’deki menfur saldırı haberiyle şok oldum ve üzüldüm. Yaralılara acil şifalar diliyor, kurbanların ailelerine, Cumhurbaşkanı @RTErdogan ve Türk halkına en içten taziyelerimi sunuyorum. Yunanistan, terörün her türlüsünü kesin olarak kınıyor. sözlerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan terörü kesin bir dille kınıyor. Türk hükümetine ve Türk halkına en içten taziyelerimizi sunuyoruz” denildi.

Stoltenberg: “NATO, müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içindedir”

İstanbul’daki patlamanın akabinde NATO, Türkiye’ye taziyelerini sundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’daki saldırıya ilişkin görüntüleri şok edici olarak nitelendirerek, “Düşüncelerim sizinle. Etkilenen herkese ve Türk halkına en derin taziyelerimi sunuyorum. NATO, müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içindedir” ifadelerini kullandı.

Meloni: “Masum vatandaşların ölümü nedeniyle Türkiye’ye en derin taziyelerimizi iletmek istiyorum”

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, İstanbul’daki patlamaya dair sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul’dan gelen imajlar dehşetli, yaşanan akın ve temiz vatandaşların vefatı nedeniyle Türkiye’ye en derin taziyelerimizi iletmek istiyorum” dedi.

Steinmeier : “Bu şok anında biz Almanlar, İstanbulluların ve Türk halkının yanındayız”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İstanbul’daki patlamaya ait taziye iletisi yayınladı.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, “İstanbul’daki yıkıcı patlama haberi beni sarstı. Düşüncelerim kurbanlar ve aileleriyle birlikte ve tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu şok anında biz Almanlar, İstanbulluların ve Türk halkının yanındayız” dedi.

Lapid: “Birlikte, terörün başını kaldırdığı her yerde güçlü bir şekilde savaşacağız

İsrail Başbakanı Yair Lapid ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, İstanbul’daki patlamaya ait taziyelerini sundu.

Lapid, “İsrail Hükümeti ismine, İstanbul’da meydana gelen menfur terör saldırısının akabinde Türk halkına taziyelerimi sunuyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk hükümetine de takviyemi iletiyorum. Birlikte, terörün başını kaldırdığı her yerde güçlü bir formda savaşacağız” dedi.

Mısır, İstanbul’daki patlamayı güçlü formda kınadı

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Bakanlığın toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada ile İstanbul’daki patlamayı en güçlü biçimde kınayarak, Türk halkına taziyelerini iletti.

Zeyd, Mısır’ın hücumda hayatını kaybedenlerin ailelerine, dost Türk halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne içten taziyelerini ileterek, yaralılara acil şifa diledi.

Mısır’ın, nedenleri ne olursa olsun her türlü şiddeti ve terörü reddeden kararlı duruşunu vurgulayan Zeyd, tüm dünya ülkelerini bu nefret uyandıran olguya karşı birleşmeye ve maddi manevi her türlü kaynağın kurutulması davetinde bulundu.

Kenani: “Dost ve kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti ve halkının yanındayız”

İran’ın resmi haber ajansı İRNA’ya nazaran, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İstanbul Beyoğlu’nda çok sayıda masum insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan patlamaya ilişkin başsağlığı dileğinde bulundu.

Kenani, mesajında, “Türkiye’nin ve Türk halkının güvenliğini maksat alan her türlü terör hareketini şiddetle kınıyoruz. Dost ve kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin hükümeti ve halkının yanındayız.” tabirlerini kullandı.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileyen Kenani, başta hayatını kaybedenlerin aileleri olmak üzere Türk hükümetine ve halkına taziyelerini sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu