Haber

Dini Liderlerden İstiklal Caddesi’nde Teröre Karşı Ortak Mesaj: “Terörü Kınıyor, Tekrarlanmamasını Temenni Ediyoruz”

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Türkiye Hahambaşılığı ismine İsak Haleva, Süryani Katolik Kilisesi’nden Monsenyör Orhan Çanlı, Süryani Kadim Kilisesi adına Yusuf Çetin, Beyoğlu İlçe Müftüsü Mehmet İzci ile birlikte İstiklal Caddesi’nde bombalı terör saldırısının yaşandığı yere karanfil bıraktı. Terörü kınayan dini başkanlar, benzeri olayların tekrarlanmaması temennisinde bulundu ve akından etkilenen herkesle dayanışma içerisinde olduklarını söyledi.

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde pazar günü düzenlenen bombalı terör saldırısının akabinde, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, Türkiye Hahambaşılığı ismine İsak Haleva, Süryani Katolik Kilisesi’nden Monsenyör Orhan Çanlı, Süryani Kadim Kilisesi ismine Yusuf Çetin, Beyoğlu İlçe Müftüsü Mehmet İzci, bugün Galata tarafından yapılan yürüyüşle patlamanın olduğu alana geldi.

YILDIZ: DİLERİZ BU TOPRAKLARDA BİR DAHA TERÖR OLAYLARINA ŞAHİT OLMAYIZ

Patlamanın olduğu yere karanfil bırakan Yıldız, şöyle konuştu:

“Acı günler yaşıyoruz, acı günlerde acımızı paylaşan bütün dini cemaatlerin önderlerine teşekkür ediyoruz. Birlikte olduğumuzu ve hiç kimsenin bu birlik beraberliği bozamayacağını buradan bütün dünyaya haykırıyoruz. Terörün dini yok, mezhebi yok, ırkı yok, cinsiyeti yok. Nereden, kimden gelirse gelsin terörü daima birlikte lanetlemek üzere buradayız ve dileriz bu son olur. Bir daha bu topraklarda ve dünyanın hiçbir yerinde terör aksiyonlarına şahit olmayız. Bu duruş, terör hareketlerine karşı ve teröristlere karşı, her türlü terör örgütüne karşı bir duruştur. İstiklal Caddesi’ndeyiz, bu caddenin ismi bizzat Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiş. İstiklal gayretimizin ismini taşıdığı için de bu isme biz başka bir kıymet veriyoruz. Yapılan taarruz istiklalimize, birliğimize, beraberliğimizedir. Kalleşçedir ve şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz.”

HALEVA: TEK TEMENNİM TERÖRÜN BİR DAHA OLMAMASI

Türkiye Hahambaşılığı adına İsak Haleva ise “Tanrı’ya duam, temennim, bir daha böyle bir terörün olmaması. Hiçbir çocuk yetim kalmasın. Bu çocuklar, bizlere cennetten dua edecek bu saf kalpli kızlar, çocuklar. Umarım bu da son olur, bütün dünyada bu terör olayları son bulur” diye konuştu.

ÇANLI: SALDIRIDAN ETKİLENEN HERKESLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Daha sonra söz alan Süryani Katolik Kilisesi’nden Monsenyör Orhan Çanlı, terörü kınadığını belirterek şunları söyledi:

“İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamayı şiddetle kınıyoruz. Bu terörist saldırı, birçok insanın ölmesine ve yaralanmasına sebep olmuş, maddi hasar meydana gelmiş ve yaratmıştır. Şahsım ve toplumum adına, bu saldırıdan etkilenen herkesle dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ailelerine başsağlığı diliyor, onların ruhları ve yaralı olanların bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz. Herkesin barış, huzur ve güvenli bir yaşam sürdürebilmesi için Allah’tan Türkiye’ye, Orta Doğu’ya ve tüm dünyaya huzur ve barış ihsan etmesini, bu saldırıyı imanlı cemaatimizle birlikte kınadığımızı ve mağdurların yanında yer aldığımızı bildiriyor, bu tıp aksiyonların bir daha tekrarlanmamasını temenni ediyoruz.”

İZCİ: TERÖRÜN DİNİ YOK

Son olarak söz alan Beyoğlu İlçe Müftüsü Mehmet İzci, “Birkaç gün evvel menfur bir olayla hayatlarını yitiren kardeşlerimize Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Şu anda hastanede olan, hastaneden çıkmış olan kardeşlerimize de şifalar diliyorum. Bundan sonraki hayatlarında da inşallah Cenabı Hak kötü gün göstermesin diyorum. Başkan’ımızın da söylediği üzere, terörün dini yok. Diyanet İşleri Başkanlığı’mız hem hutbe hem vaazlarında bunu defalarca vurguluyor. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de de Cenabı Hak ‘Bir insanın canına kasteden, bütün insanlığın canına kastetmiştir. Bir insanı yaşatmak da bütün insanlığı yaşatmak gibidir’ buyuruyor. O yüzden, diğer vatan yok, öteki ülke yok. Ben, terörü kınıyorum, lanetliyorum. ve birlik olmaya, birlikte olmaya bütün halkımızı buradan davet ediyorum. Cenabı Hak birliğimize, dirliğimize göz dikenlere fırsat vermesin. Cenabı Hak bu kardeşlerimizi cennetinde peygamberimizle birlikte ağırlasın” dedi.

35 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN KARANFİL

Belarus, Lübnan, Suudi Arabistan, Hırvatistan, Kosova, Türkmenistan, Gana, Libya, Yunanistan, G. Kore, Arnavutluk, KKTC, Venezuela, Rusya, K. Makedonya, Belçika, ABD, İsveç, Sırbistan, Hollanda, Filipinler, Pakistan, Çekya, İtalya, BAE, Macaristan, Danimarka, Azerbaycan, Kazakistan, Fransa, Almanya, İsrail, İspanya, Kuveyt ve Katar büyükelçiliklerinden yetkililer de bugün İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının olduğu alana gelerek burada oluşturulan platforma karanfil bıraktı ve terörü kınadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu