Haber

Bakan Uraloğlu: Büyük ve güçlü bir Türkiye inşa edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yılda söz verdiğimizi başardık, 100 yılda gerçeğe dönüşebilecek projeleri başarıyla tamamladık. Geçmişte Türk Yüzyılının yükseleceği büyük ve güçlü bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, devam eden projeleri incelemek ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Rize’ye geldi. Rize-Artvin Havalimanı’nda karşılanan Bakan Uraloğlu, Rize Valiliğini ziyaret etti. Vali Şeref Defterini imzalayan Bakan Uraloğlu, kentte düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısına katıldı. Toplantının ardından açıklama yapan Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme altyapısına son 21 yılda yaptığımız yatırımın tutarı yaklaşık 4 trilyon 173 milyar liradır. Bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden 29 bin kilometrenin üzerine çıkardık. “Sayıyı 57’ye çıkardık. Bölünmüş yollar, otoyollar, köprüler, tüneller, demiryolları, havalimanları kısacası sayısız çalışmalar. Üstelik bunların inşaatı onlarca yıl bile sürmedi” dedi.

‘RİZE’DE ULAŞIM VE ALTYAPIYA 75 MİLYAR LİRA HARCADIK’

Bölgeye yapılan yatırımları anlatan Bakan Uraloğlu, “İyidere Lojistik Limanı’nın tamamlanmasıyla Karadeniz’de önemli bir lojistik üs haline gelecek. Bu kapsamda Rize’nin ulaşım ve bağlantı altyapısı için yaklaşık 75 milyar lira harcama yaptık. Son 21 yılda sadece 16 kilometre bölünmüş yol vardı, 175 kilometre daha yaparak toplam 191 kilometreye ulaştık.Karadeniz Sahil Yolu, Ovit Tüneli ve İlişki Yolları, İkizdere Şehir Geçişi gibi birçok yatırım var. , Hurmalık-1 ve Hurmalık 2 tünelleri ile Rizeli vatandaşlarımızın 70 yıldır hayalini kurduğu Salarha Tüneli değerli projelerimizi tamamladık.Ardeşen-Ayder Yolunun ihale süreci başladı.Ardeşen-Ayder Yolumuzun ihalesini tamamlayacağız. 36,7 kilometrelik yolu bu ay içerisinde tamamlayıp bir an önce üretime başlayacağız. İyidere-İkizdere-Ovit Yolunun da ikmalini tamamladık. İyidere-İkizdere arasındaki 37 kilometrelik kısmı da bitirdik” dedi.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI’NDA TOPLAM 8.630 UÇUŞ

Rize-Artvin Havalimanı’na ilişkin verileri paylaşan Bakan Uraloğlu, “Dünyanın deniz üzerine inşa edilen sayılı havalimanından biri olan ve ülkemizde Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı’nı geçen yıl mayıs ayında hizmete açtık. Rize-Artvin Havalimanı Dünyanın 5’inci havalimanı olmuştur.3 bin metre uzunluğundaki pisti ve yılda 3 milyon yolcuya hizmet verebilen terminal binası ile bölgenin hava ulaşım ihtiyacını tam olarak karşılamaktadır.Rize’de -Artvin Havalimanı’nda açıldığı tarihten bu yana genel toplamda yaklaşık 8.630 iniş-kalkış trafiği olmuş, 1 milyon 200 binin üzerinde yolcu trafiği gerçekleşmiştir. 2 milyon yolcumuzun olacağını öngörüyoruz. Rize-Artvin Havalimanı’ndan açıldığı günden yıl sonuna kadar yararlanacağız. Rizeli vatandaşlarımız da talep etti, biz de Rize-İzmir seferlerini başlatıyoruz. İlk sefer 18 Eylül’de. “Ekim ayından itibaren her cumartesi seferler devam edecek. Rize-İzmir’in ortasında. Kasım ayından itibaren bu seferleri haftada 2 sefere çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

PİSTTE ILS SİSTEMİ KURULDU

Bakan Uraloğlu, açıklamasında, “Burada havalimanımızla ilgili bir konuya daha değinmek istiyorum. Havalimanımızda hakim pistte hizmet verecek formda aletli iniş sistemine sahip ILS sistemi mevcuttu. Her havalimanının kendine ait bir sistemi var.” Kendi dinamikleri ve özellikleri. Havalimanlarımızın her biri ‘hava seyrüsefer emniyetinin sağlanması’ unsuruna uygun olarak ve uluslararası kurallara uygun olarak tasarlanıp inşa edilmektedir. Tüm havalimanlarımızda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini en üst seviyede tutarak hiçbir harcamadan kaçınmadığımızdan herkes emin olabilir. “Gerekli görülmesi halinde ilgili kurumlarımızla değerlendirmeler yaparak gerekli adımları atıyoruz” dedi.

Bakan Uraloğlu konuşmasında, “Biz bu yatırımları sadece yol, köprü, fabrika ya da seçim malzemesi için yapmıyoruz. Güvenilir, hızlı ve kolay ulaşım, ticaretin, üretimin ve ihracatın en değerli bileşenidir. Projemizin büyük bir başarıya imza atacağına inanıyoruz.” Bölgenin ticaret, üretim ve turizm faaliyet potansiyelini artıracağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu