Haber

Arjantin Cumhurbaşkanı Fernandez, Çin Devlet Başkanı Şi ile bir araya gledi

BUENOS Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, G20 Başkanlar Tepesi kapsamında bir ortaya geldiği Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile ekonomik ve ticari sorunları görüştü.

Fernandez, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen tepe kapsamında Şi ile yaptığı görüşmenin akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fernandez, doruğun birinci oturumuna dün geçirdiği rahatsızlık nedeniyle katılamadığını belirtti.

Bali’de bir hastanede tedavi altına alındığını aktaran Fernandez, kendisine endoskopi ve kan analizi yapıldığını söz etti.

“İkili ilişkiler ve bizi endişelendiren konuları hakkında konuştuk”

Fernandez, Şi ile görüşmesine ait, “İkili ilişkiler ve bizi endişelendiren konular hakkında konuştuk. İkimiz de çok kutupluluğun derin savunucularıyız.” dedi.

Fernandez, Şi ile toplumsal adalet çerçevesinde kapsayıcı kalkınma konusunda hemfikir olduklarını belirterek, “Bizi endişelendiren iki konu vardı. Biri, swap anlaşmasının genişletilmesi. Aylardır konuşuyorduk ve hiçbir cevap alamamıştık. Bize, Arjantin’in 5 milyar doları serbestçe kullanabilmesi için Çin hükümetine talimat verdiğini söyledi. Ayrıca, bu anlaşmanın Çin’in Arjantin’e yaptığı bir istisna olduğunu söyledi.” diye konuştu.

Arjantin Cumhurbaşkanı, Çinli önder ile yaptığı görüşmedeki ikinci kıymetli hususun, Çin’in Arjantin’in güneyindeki Santa Cruz eyaletinde sürdürdüğü Cepernic-Nestor Kirchner barajlarına ait borç problemi olduğunu söyledi.

Arjantin’in BRICS ülkeleri grubuna üye olması için Çin’in dayanağına teşekkür eden Fernandez, Şi’nin görüşmede kendisine eşlik eden Kalkınma Konseyine bu borcun kapatılması için gerekli talimatı verdiğini sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Sergio Massa da swap anlaşmasının genişletilmesi hakkında, “Bu anlaşma Arjantin’in, paramızın güçlendirilmesi ismine Merkez Bankası rezervlerinde 5 milyar dolar daha fazla bulundurmasını temsil ediyor. Bu yalnızca rezervleri artırmakla kalmıyor, tıpkı vakitte Merkez Bankasının tek özgür borsa piyasasında hareket etme kabiliyetini de artırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Alberto Fernandez’in göreve gelmesiyle Arjantin ile Çin ilişkileri ilerleme sağlamış ve Kovid-19 salgınında Çin’in, Arjantin’in aşılara erişimine katkı sağlamasıyla pekişmişti.

Halihazırda Çin, Arjantin’in en büyük ikinci ticaret ortağı pozisyonunda bulunuyor ve Çin, Arjantin’in en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu