Haber

Ali Mahir Başarır: “Bu Ülke Sizin Açıklamalarınıza Güvenmeyecekse Neye Güvenecek? Siz Bu Ülkenin İçişleri Bakanısınız”

CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında; “Mersin’deki olayda iki tane terörist paramotora biniyor. Oradan Türkiye’ye giriyor. Hatay, Adana, Yumurtalık, Tarsus’a iniyor. Tarsus ile Mezitli arasında beş evirme var. Bir şekilde Mersin Polisevi’ne geliyor. ve hain bir hücum gerçekleştiriyor. Bir polisimiz şehit oluyor. O dakika yaptığınız açıklama ile iki gün ortasında yaptığınız açıklama ortasında dağlar kadar fark var. Bu ülke sizin açıklamalarınıza güvenmeyecekse neye güvenecek? Siz bu ülkenin İçişleri Bakanısınız” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe teklifine ilişkin görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

“Benim de Sayın Bakan’a birkaç tane sorum var. Evet, güvenlikten bahsetti. Hepimiz bu ülkenin güvenliğini, hiçbir vatandaşın tırnağına bile zarar gelmemesini istiyoruz ve en büyük dileğimizdir. Mersin’de, Taksim’de alçak bir saldırı oldu. Terörü bir kez daha lanetliyorum. Tüm terör örgütlerini, PKK başta olmak üzere; hepsini lanetliyorum. Tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyorum.

Ama Sayın Bakan… Münbiç’ten bahsediyorsunuz… Mersin’deki olayda iki tane terörist paramotora biniyor. Oradan Türkiye’ye giriyor. Hatay, Adana, Yumurtalık, Tarsus’a iniyor. Tarsus ile Mezitli arasında beş evirme var. Bir şekilde Mersin Polisevi’ne geliyor. ve hain bir atak gerçekleştiriyor. Bir polisimiz şehit oluyor. O dakika yaptığınız açıklama ile iki gün ortasında yaptığınız açıklama ortasında dağlar kadar fark var. Bu ülke sizin açıklamalarınıza güvenmeyecekse neye güvenecek? Siz bu ülkenin İçişleri Bakanısınız.

Önce bir isim veriyorsunuz. Bir partiyi suçlamak istiyorsunuz. O isme de lanet olsun. O isim tahlil sürecinde özgür kalmış. Daha sonra öbür bir isim veriyorsunuz. O sırada gazeteciler, beşerler; bir partiye, milletvekillerine saldırıyor. Orada bir hücum olsa, hatasız günahsız bir siyasetçi, ilçe lideri öldürülse ne olacak? Sözlerinize dikkat etmelisiniz, kesin bilgi aldıktan sonra açıklama yapmalısınız.

Taksim. Kim bu bayan? Bu ülkeye geliyor, bu ülkede çalışıyor, burada kalıyor. Bunu azmettiren, şirket kuruyor, otomobil kiralama şirketi kuruyor. Elini kolunu sallayarak, bombayı bırakıyor. Konutuna gidiyor. ve altı vatandaşımız ölüyor. ve güvenlikten bahsediyorsunuz.

Ülkenin haline bakın… Bir Afgan, kaçak geliyor. Beş tane Afgan’ı öldürüyor. Kaçak bir şekilde geri çıkıyor. ve güvenlikten bahsediyorsunuz. Afgan mafya… Almanya sınır dışı ediyor. Uyuşturucu baronu. Tesadüfen öğreniyorum. Nasıl öğreniyorum. Sosyal medyada sizinle resmi var. Sınır dışı ediliyor, bunu açıkladıktan sonra. Sırp mafya, İtalyan uyuşturucu mafyası Türkiye’de çıkıyor. Tekrar bir Sırp mafyası çatışmada ölüyor. ve nereden geliyor bu adamlar, bunu sormak hakkımız bizim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğinden bahsediyoruz. Sınırımız ne hale gelmiş. Kim bu kadın? Türkiye’ye geliyor. Dokuma fabrikasında iş buluyor. Yazışmaları toplumsal medyada… Hatasız yere, insanlara algı yapılıyor. Ben Şırnak’ta ilçe lideriniz hatalı demiyorum. Ancak lütfen. Şu muhalefetteki partilerden birinin ilçe liderinin telefon kaydı ile görüşmesi olsa… Sayın Bakan, balyozlarla panzerlerle almıştınız o adamı…

E-devletteki taşınabilir çizgi sorgulama… Bir tuşla herkes sorgulayabiliyor. Ben diğer bir şey söylüyorum. Bu argümanlar, öteki bir muhalefet partisi… Linç edilmişti. Tutuklanmıştı. Bu algıyı yapıyorsunuz, yapıyorsunuz siz bu algıyı.

Sayın Bakanın; dolandırıcılarla, uyuşturucu baronları ile herkesle resmi var. En son bal ve arı dolandırıcıları çıktı. Onunla da fotoğrafın var senin. Sen busun. Sen ahlakını yitirmişsin, onurunu yitirmişsin. Sen terbiyesiz bir adamsın. Sen bir bakana yakışır mı hareket ediyorsun? Senin yüzün keçe olmuş. Anlatıyorum, bunlar palavra mı? Sen utanma duygunu yitirmişsin. Yazıklar olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu