Haber

Akdeniz ve İzmir sempozyumu başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuarı ve Kongresi kapsamında Fair Izmir’de düzenlediği “Çağlar Boyunca Akdeniz ve İzmir Sempozyumu” başladı. Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, “İzmir’in tarihi köklerinden aldığı ve karşılıklı beslendiği Akdeniz kültürüyle yeniden buluşmasını çok önemsiyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuarı ve Kongresi kapsamında Fair Izmir’de “Çağlar Boyunca Akdeniz ve İzmir Sempozyumu” düzenledi. Sempozyumun açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mehriban Yanık, arkeologlar, kazı başkanları ve fuar ziyaretçileri katıldı.

Özuslu: “Akdeniz dünyanın birçok yerinden insanı cezbetti”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, “İzmir’in tarihi köklerinden aldığı ve birbirinden beslendiği Akdeniz kültürüyle yeniden bağ kurmasını çok önemsiyoruz. Tarımın başladığı, ilk yerleşim yerlerinin bulunduğu, ilk uygarlıkların doğduğu Akdeniz, dünyanın birçok yerinden insanı kendine çekmiştir. Çeşitlilik içinde birlik, birlik içinde çoğulluk, Akdeniz kültürünün belki de en hoş tanımlarından biridir. Dünya güçlü bir dönemden geçiyor. Akdeniz kültürünün evrensel bedelleri ile bu güçlü süreci analiz etmeye çalışırken, bu kültürle olan bağımızı da güçlendirmeye çalışıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Akdeniz şehirleriyle birlikte hareket etmenin aynı zamanda birlikte güçlenmek anlamına geldiğini biliyoruz.”

Yanık: “Faaliyetlerin devam etmesini sağlayacağız”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Dairesi Başkanı Mehriban Yanık, “Arkeoloji toplumun bilmesi gereken bir konu. Bu nedenle toplumun artık arkeolojiyi daha iyi tanımasını istiyoruz. Bu nedenle bu etkinliklerin seri olarak devam etmesini sağlayacağız” dedi.

Açılışın ardından sempozyum “Fikirlerin ve Nesnelerin Akdeniz’deki Yolculuğu: Dil-Taş-Seramik” oturumuyla devam etti.

Sempozyum aracılığıyla, İzmir’in Akdeniz ülkeleri ve kentleriyle kurduğu bağların arkeolojik veriler ve güncel araştırmalar üzerinden değerlendirilmesi, geçmişten günümüze deprem, tsunami gibi doğal afetlerle kıyı şeridindeki değişimlerin anlatılması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu