Ekonomi

ABD yaptırımları Moskova Borsası’nda işlemlerin durmasına neden oldu

ABD’nin önemli bir hamlesiyle Moskova Borsası ve takas acentesi Ulusal Takas Merkezi (NCC) Çarşamba günü yeni yaptırımlara maruz kalarak Rusya’nın en büyük borsasında dolar ve avro ticaretinin derhal durdurulmasına yol açtı. ABD Hazine Bakanlığı, bu önlemlerin Rusya’nın savunma sanayisini ve Ukrayna ile devam eden çatışmasını desteklemek için kullanılan mali sisteminin çekirdeğini hedeflediğini belirtti.

Yaptırımlara yanıt olarak Rusya Merkez Bankası, Moskova Borsası’nda dolar, avro ve Hong Kong doları ticaretinin askıya alındığını duyurdu. Özellikle NCC’yi hedef alan yaptırımlar, tüccarların borsanın altyapısını kullanarak dolar cinsinden spot ve vadeli işlem sözleşmeleri yapmasını imkansız hale getirdi. Avrupa Birliği’nin de bu yaptırımlara uyması euro ticaretinin de durmasına yol açtı.

Beklenmedik yaptırımlar Moskova’da piyasa açılışında Moskova Borsası hisselerinde %15’lik keskin bir düşüşe neden olurken, hisseler %4,8’lik bir kayıpla kısmen toparlandı. PF Capital’in baş ekonomisti Yevgeny Nadorshin’e göre, bankacılık gününün başında net bir ruble-dolar kurunun olmaması, Rusya’nın finansal sisteminin böyle bir harekete tam olarak hazır olmadığını gösterdi.

Anlık etkiye rağmen merkez bankası, Moskova’daki döviz ticaretinin yaklaşık %60’ının tezgah üstü (OTC) yapıldığını ve artık resmi ruble kurunu OTC işlemlerine göre hesaplayacağını kaydetti. Banka, bu hesaplama yöntemine geçildiğinden bu yana dolar ve avro için resmi döviz işlem kurundan sadece küçük farklılıklar rapor etti.

Rusya’nın ticaret akışını Çin’e doğru yönlendirmesiyle birlikte yuan, Mayıs ayında piyasanın %54’ünü oluşturarak Moskova’da en çok işlem gören para birimi haline geldi. Alfa Capital’in önerdiği gibi, piyasa katılımcıları artık adil döviz kurlarını belirlemek için ruble-yuan ve yuan-dolar veya yuan-euro çapraz kurunu kullanabilir.

Raiffeisen Bank analistleri kısa vadede dalgalanma beklemekle birlikte, rublenin orta vadede güçlenebileceğini de öne sürüyor. Bu yılın başlarında ithalat ödemelerinde zorluklarla karşılaşıldığında rublenin değer kazandığını hatırlatıyorlar. Alfa Capital de döviz çekmenin zorlukları nedeniyle uzun vadede rublenin güçlenebileceğini ve bunun da dövize olan talebi azaltabileceğini öngörüyor.

Merkez bankası, ruble kurunun uluslararası ticaretten kaynaklanan döviz arz ve talep dinamikleri tarafından belirlendiğini ve işlem yöntemlerine bağlı olmadığını vurguladı. Rus ihracatçıların döviz gelirlerinin bir kısmını hala yetkili bankalar aracılığıyla satmaları gerekiyor ve bu da rubleyi destekliyor.

Brokerler şu anda geniş alım-satım farkları sunuyor ve birçoğu piyasanın hazırlıksızlığını yansıtacak şekilde işlem yapmıyor. Renaissance Capital’den Oleg Kuzmin ve Andrei Melaschenko, ABD doları ve avro için alış ve satış kurlarının eskisinden daha fazla farklılaşacağını ve büyük dünya para birimlerine erişimdeki ek işlem maliyetleri ve karmaşıklıkların muhtemelen yabancı varlıklara yönelik iç talebi azaltacağını tahmin ediyor.

Alfa Bank’ın da belirttiği gibi ABD, Rusya’nın savaş çabalarını kolaylaştıran üçüncü ülkelerdeki bankaları hedef alma konusundaki kararlılığının sinyalini vererek ikincil yaptırımların potansiyel riskini arttırdı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

bayat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu