Dünya

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, “karbon nötr” olarak tasarlandı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin (TSPB) klasikleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin 6’ncısı 1 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.

TSPB’den yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop’un açılış konuşmalarıyla başlaması beklenen kongre, Türkiye’nin iklim değişikliği eylem planı çerçevesinde yeni dönemde Türkiye’nin net sıfır emisyon maksatlarına ulaşmasına katkıda bulunmak hedefiyle “karbon nötr kongre” olarak gerçekleştirilecek. Kongreye fiziki olarak katılan tüm iştirakçi ve panelistlerin ferdi olarak karbon ayak izi de ölçülecek.

TSPB, kongre nedeniyle ortaya çıkan karbon emisyonunu sürdürülebilirlik sponsorları tarafından hesaplatıp, ikinci taraf görüşü olarak doğrulattıktan sonra sera gazı karşılığında Gold Standart tarafından sertifikalandırılmış karbon kredisi alarak karbon salımlarının denkleştirilmesi ile yeşil bir kongre gerçekleştirmeyi hedefliyor. Kongrede toplumsal sorumluluk projesi kapsamında Ecording ile bir muahede da yapıldı.

Kongreye katılacak her iştirakçi ve panelistler ismine insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşılması sıkıntı alanlara 15 bin adet tohum topu atışı gerçekleştirilecek. İklim krizine karşı ormanlaştırmaya ve biyoçeşitliliğin gelişimine teknolojiyle katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Ayrıca, kongre günü fiziki olarak katılan konuklara 2 bin adet ecoBox (mini metal saksı, ekim bilgilendirme kartı, can suyu kapsülü, cam tohum kapsülü, toprak paketi, taşınabilir kraft kutu, tohum takip QR kod kart) dağıtılarak sürdürülebilirlik gayesini güçlendiriyor. Kelam konusu toplumsal sorumluluk projesinin sponsorluğunu Osmanlı Yatırım Menkul Kıymetler üstlendi.

Kongre’ye Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK desteği

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), düzenlediği iklim krizi ve dijitalleşme nedeniyle yaşanan ikiz değişimin dünya ve Türkiye’nin geleceğini nasıl şekillendireceği konusunun kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı kongreyi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK destekliyor.

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinin bu yılki teması, ‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım’. Kongrede dünyadan ve Türkiye’den iş dünyasının önde gelen önderleri, ünlü akademisyen ve uzmanlar, ikiz değişimin geleceği nasıl şekillendireceği ve getireceği fırsatlara ait fikirlerini paylaşacak. Fiziki olarak gerçekleştirilecek olan kongre, birebir vakitte çevrim içi bir platform üzerinden de gerçek vakitli izlenebilecek.

‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım’ temasıyla düzenlenecek 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde, dünyanın gündeminde olan ve geleceği şekillendirecek konular, “Sürdürülebilir Finansın Geleceği”, “Dijital Finansın Geleceği”, “Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği” olmak üzere üç başlık altında ele alınacak. Her bir başlık altında 5’er panel olmak üzere eşzamanlı olarak toplamda 15 panel gerçekleştirilecek.

“Gelecekte Türkiye’nin Sürdürülebilir Gücü: Riskleri Fırsata Dönüştürme Yolculuğu” paneli hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden yayınlanacak. Panellerin yanı sıra gerçek bölümden, yatırımcılara, başta üniversite öğrencileri olmak üzere gençlere yönelik farklı hususlarda 15 eğitim gerçekleştirilecek. “İş Dünyasında Web3 Dönüşümü” bahisli eğitim hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden gerçekleşecek. “Küçük Yatırımcılar ve Borsa’da Kazanmak”, “Davranışsal Finans: Piyasalar ve İnsan Faktörü”, “Piyasalara Bakış ve Hisse Seçimi” ile “Algoritmik Alım/Satım İşlemleri ve Portföy Yönetim Uygulamaları” başlıklı eğitim/atölye çalışmaları yatırımcıların ilgisini çekecek. Bu eğitimlerde alanında uzman olan konuşmacılar, çok taraflı bilgi ve tecrübelerini paylaşacak.

Alex Tapscott, blokzincir teknolojisinin dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak

Tapscott yapacağı konuşma ile bir ihtilal yaratacağı öngörülen blokzincir teknolojisinin gücü ve potansiyelinin neden herkes tarafından daha âlâ anlaşılması gerektiğine ve dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak. Blokzincir teknolojilerinin finans dünyası, toplum ve devletler üzerindeki tesirine odaklanan dünyaca ünlü müellif, yatırımcı ve danışman Alex Tapscott, Akbank sponsorluğunda kongrenin ana konuşmacısı olarak yer alacak. Tapscott konuşması sonrasında, Akbank Yatırım Hizmetleri Kısım Lideri Cihan Cantürk ile meta kozmosta bir ortaya gelerek bir röportaj gerçekleştirecek. Akbank’a özel hazırlanan ve Spatial isminde metaverse altyapısında 3D ortamda buluşan ikili, gelişen teknolojiler ile bu teknolojilerin hayatımıza kısa ve orta vadede etkileriyle ilgili konuşacaklar. Sanal gerçeklik gözlükleriyle gerçekleştirilecek olan röportajda hareketlerin ve konuşmaların meta evrendeki yansımaları eş zamanlı olarak sahnede yer alan dev ekrandan gösterilecek.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, UiPath’te, 80’den fazla ülkeden sorumlu Avrupa Başkan Yardımcısı olan Tansu Yeğen’i ağırlayacak. “Dijitalleşmenin Geleceği” başlığında meslek hayatındaki muvaffakiyetlerini ve tecrübelerimizi paylaşmak, stratejileri ile yarattığı kıymetli katma kıymetleri dinleyicilere direkt iletmek gayesiyle Tansu Yeğen Onursal Konuşmacı olacak.

EPAM Systems CPG İş Danışmanlığı, Dijital Ticaret Uygulaması Departmanı Lideri, Müellif Mert Damlapınar da kongrede yer alacak. Kongrede eş vakitli panellerin yanı sıra eğitim, atölye çalışması ve söyleşiler ile farklı amaç kitlelere odaklanılması hedefleniyor. “Web3 & Blokzincir-eTicaret Uygulamaları” konusunda Mert Damlapınar deneyimlerini dinleyiciler ile paylaşacak. Ayrıyeten, aktiflik sonrasında Mert Damlapınar yeni çıkan, “Yaşamın Analitiği- Veri Analizi, Makine Öğrenimi ve Yapay Zekayı Anlamak” kitabını iştirakçiler için imzalayacak.

Kongrede iştirakçiler için NFT çıkarılacak

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde önceki kongrelerden farklı olarak 2 saat süreli eğitim/atölye çalışması ile kongreyi fiziki ve çevrim içi ziyaret edecek katılımcılar için ‘6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi Hatıra NFT’ (nitelikli fikri tapu) çıkarılacak. Ayrıyeten, kelam konusu atölye çalışmasında kongrenin üç farklı teması olan “Sürdürülebilirliğin Geleceği”, “Dijitalleşmenin Geleceği” ve “Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği” üzerine de NFT hazırlanacak ve isteyen iştirakçilere fiyatsız erişimi sağlanacak.

Kongre iştirakçilerine çeşitli armağanlar de verilecek. Bilhassa çevrim içi iştirakçiler için sponsorlar tarafından 3 bine yakın armağan hazırlandı. Gün boyunca düzenlenecek paneller ile eğitim/atölye çalışmalarını izleyen iştirakçiler stant ziyaretlerinden de kazandıkları puanlarla armağan almaya hak kazanacak.

Hediyeler, 1 iştirakçiye “Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı” 1 iştirakçiye 2 gün (iki kişilik) periyodik “Yurtdışı Tatil”, 2 iştirakçiye 2 gün (iki kişilik) müddetli “Yurtiçi Tatil”, 1 iştirakçiye “Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı”, 1 iştirakçiye “ACCA Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası”, 1000 iştirakçiye (1 ay süreli) “Mobil IQ”, 1000 iştirakçiye (1 ay süreli) “FX Plus Veri Terminali”, 500 iştirakçiye (1 ay süreli) “Matrix IQ”, 200 iştirakçiye (1 ay süreli) “İyi Gelir Fon Platformu”, 10 iştirakçiye (1 ay süreli) “Finnet2000 Plus”, 10 iştirakçiye (1 ay süreli) “Fonbul+”, 10 iştirakçiye (1 ay süreli) “Fonbul+ Yatırım”, 10 iştirakçiye (1 ay süreli) “Fonbul+ Emeklilik”, 10 iştirakçiye (süresiz) “Hisse Seçimi ve Analiz”, 5 iştirakçiye (1 ay süreli) “Haber Expert”, 5 iştirakçiye (1 ay süreli) “Stockeys Pro”, 5 iştirakçiye (1 ay süreli) “Fastweb Mali Analiz Pro”, 5 iştirakçiye (süresiz) “Yeni Başlayanlar İçin Borsa”, 3 iştirakçiye (1 ay süreli) “Finnet Teknik Analist 4.0”, 3 iştirakçiye (1 ay süreli) “Firma Değerleme BİST Firmaları”, 1 iştirakçiye (1 ay süreli) “Queenstocks Professional”, 1 iştirakçiye (süresiz) “Analiz Yöntemleri” mükafatı verilecek.

Kongre sponsorların takviyesiyle gerçekleşecek

Bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ana sponsoru Borsa Grubu (Borsa İstanbul AŞ, Takasbank AŞ ve Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ) olacak. Kongre’nin platin sponsorluğunu Garanti BBVA Yatırım ve Oyak Yatırım üstlendi. Kongre’nin altın sponsorluğunu TEB Yatırım ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası yürütecek. Yatırım Finansman Menkul Kıymetler ve Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler ise kongrenin gümüş sponsoru oldu. Kongre’nin ana konuşmacı sponsorluğunu Akbank üstlenirken, taşınabilir uygulama sponsoru Ak Yatırım olacak. Akbank, Ak Yatırım ve Etkin Bank panel sponsorları ortasında yer alıyor.

Kongre kapsamında düzenlenecek panel ve eğitimler tüm iştirakçilere açık olup, kayıtlar Kongre web sitesi üzerinden fiyatsız bir biçimde yapılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu